Küresel piyasalar delta etkisini telafi çabasında

0

Zayıf gelen Temmuz ABD perakende satışlar verisi sonrası yüzde 0,7’lik sert düşüş yaşayan S&P 500’de vadeliler yeni işlem gününde yüzde 0,1 ile hafif toparlanma emaresi gösteriyor.

Son günlerde delta varyantı karşısında kayıplar yaşayan Asya Pasifik endekslerinde ise toparlanma çabası var. Japon Topix ve Nikkei 225, Çin Şanghay Bileşik ve Güney Kore Kospi yükseliş kaydediyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Fed tutanakları öncesi yüzde 1,26 ile düşük seviyede kalmayı sürdürüyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 düşüşle 1149 seviyesinde. Gelişen ülke para birimlerinden Güney Kore wonu dolara karşı kazançlara öncülük ediyor.

Powell: Pandemi aktivite üzerine gölge düşürüyor

Küresel piyasalar yön arayışı için odaklandığı Fed Başkanı Jerome Powell’ın son konuşmasında para politikasına yönelik mesajlar edinemedi.

Powell, pandeminin ekonomik aktivite üzerine gölge düşürdüğünü belirtti. Eğitimcilerin katıldığı bir panelde konuşan Powell, para politikasına dair mesaj vermezken Fed’in güçlü araçları olduğunu, yapabileceklerinin ise sınırlı olduğunu belirtti.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ise Kovid-19’un yeniden hızla yayılmasının etkilerinin geniş kapsamlı olacağını belirtirken “ABD faiz artışından muhtemelen birkaç yıl uzakta” değerlendirmesini yaptı.

Tahvil alımlarına erken başlama yanlısı olan Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ise Financial Times’a verdiği röportajda acil varlık alım programının “arz sıkıntıları sebebiyle yavaşlayan ekonomi için uygun olmadığını” belirterek hızlı bir teşviklerin geri çekilmesi talebini yineledi.

Piyasaların gündeminde Fed’in faiz tutanakları var. Tutanaklarda varlık alım azaltımı hakkında Fed üyelerinin daha detaylı görüşlerinin yer alması bekleniyor.

Merkez bankacılarının buluşacağı ve varlık alımlarıyla ilgili Fed mesajının verilmesinin beklendiği Jackson Hole toplantısı ise 26-28 Ağustos’ta gerçekleşecek.

ABD perakende satışlarında negatif sürpriz

ABD’de Temmuz ayı perakende satış verileri ülkede tüketicilerin hizmet sektörü harcamalarının arttığını ve enflasyonun yüksek seyretmesiyle tüketicilerin fiyat odaklı harcama davranışlarının yükseldiğini gösterdi.

Ülkede perakende satışlar Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 1,1 geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 0,3 düşüş yönündeydi.

Otomobil hariç perakende satışlar yüzde 0,4 gerilerken, otomobil ve akaryakıt hariç perakende satışlar ise yüzde 0,7 geriledi. Otomobil ve akaryakıt hariç perakende satışlarda beklenti yüzde 0,1’lik düşüş olarak belirlenmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku