Küresel piyasalar dikkatini ABD enflasyon verisine çevirdi

0

Yatırımcılar ABD enflasyon verisini beklerken, ABD’de mali teşviklerin de ufukta gözükmesi Borsalara pozitif ivme kazandırdı.

Salı gününü yüzde 0,1 yükselişle yeni rekor seviyede kapatan S&P 500’de vadeliler sabah saatlerinde aynı oranda yükseldi.

Asya’da Japon Topix ve Hong Kong Hang Seng endeksleri artıda seyrederken Kovid-19 vaka sayılarının arttığı Güney Kore’de Kospi olumsuz ayrıştı.

Gelişen ülke para birimleri cephesinde de Güney Kore wonu dışında ABD enflasyon verisi öncesi sakin görünüm var.

Haftanın dalgalı varlıklarından petrolde Salı günü ABD envanterinde daralma sonucu ABD ham petrolde yüzde 3, Brent’te yüzde 2,3 fiyat artışı yaşanmıştı. Sabah saatlerinde ABD ham petrol Eylül kontratı yüzde 0,3, Brent Ekim kontratı yüzde 0,2 geriledi.

ABD Senatosu’nda altyapı paketi onaylandı

ABD Senatosu 550 milyar dolarlık yeni yatırım öngören altyapı paketini onayladı. 30’a karşı 69 oyla geçen paketi 19 Cumhuriyetçi de destekledi.

İki partiden destek alan paketin yasalaşması için 20 Eylül’e kadar tatilde olan Temsilciler Meclisi’nin onayı gerekiyor.

Paketin zamanlamasında ise Demokratlar içinde ayrışma mevcut. Bütçe konusunda daha muhafazakar olan ılımlı demokratlar Senato’dan ayrı olarak geçen ve ek vergi artışı gerektirmeyen altyapı paketinin en kısa sürede Temsilciler Meclisi’nde oylanması gerektiğini belirtti.

Progresif Demokratlar ise altyapı paketi ile 3,5 trilyon dolarlık sosyal harcama öngören ve Cumhuriyetçilerin muhalefet ettiği dev paketin birlikte geçmesi gerektiğini düşünüyor. Senato Demokrat lideri Chuck Schumer, altyapı paketinin iki partili destekle geçmesinin ardından söz konusu 3,5 trilyon dolarlık paketi Senato gündemine aldı. Cumhuriyetçilerin kesin bir şekilde karşı olduğu paketin geçmesi için tüm Demokratların Senato’da paket lehine oy kullanması gerekecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku