Küresel piyasalarda ABD enflasyonu fiyatlamaları

0

ABD’de son TÜFE verisinde ikinci el otomobil gibi kalemlerde yaşanan aylık düşüşün “enflasyonun geçici olduğu” görüşünü güçlendirmesiyle birlikte Borsalar yeni rekorlara uzandı.

Asya’da ise Çin’in beş yıllık regülasyon planının olumsuz etkileri gözleniyor. Çarşamba gününü yüzde 0,3 yükselişle kapatan S&P 500’de vadeliler sabah saatlerinde yatay seyrediyor.

Hong Kong Hang Seng yüzde 0,2, Çin borsalarından CSI 300 yüzde 0,6 ve Şanghay Bileşik yüzde 0,1 düşüş ile Asya’da olumsuz ayrışıyor. Japon Topix yüzde 0,2, Güney Kore Kospi ise yüzde 0,1 ile yükselişte.

ABD TÜFE verisi gününü yüzde 0,2 düşüşle kapatan Bloomberg Dolar Endeksi sabah saatlerinde 1.147 seviyesinde yatay.

Çarşamba günü Biden yönetiminin OPEC’e arzı daha hızlı artırması çağrısı ile düşen ancak ABD benzin stoklarının kasım dip seviyesini görmesiyle kayıplarını silen WTI ham petrol eylül kontratı yatay seyirle 69 dolardan işlem görüyor. Brent ekim kontratı ise 71,5 dolarda.

Çin’de regülasyonlar gündemden düşmüyor

Beş yıllık “hukukun üstünlüğünü güçlendirme” planını açıklayan Çin, birçok sektöre yeni regülasyon getirileceğinin işaretini verdi.

Çarşamba günü Devlet Konseyi ve Komünist Parti Merkez Komitesi tarafından açıklanan plan, ulusal güvenlik, teknoloji ve tekellere yönelik düzenlemelerde otoritelerin “aktif bir şekilde” çalışmasını öngörüyor. Gıdadan ilaç sektörüne, büyük veriden yapay zekaya kadar birçok sektörde kanunların uygulanması güçlendirilecek.

Son dönemde Çin küresel dev niteliğindeki şirketlerine yönelik soruşturmalar açmıştı. Alibaba’ya açılan tekel soruşturmasını yurtdışı halka arzlara ilişkin siber güvenlik değerlendirmeleri takip etmiş, son olarak büyüyen özel okul sektörünün kar etmesinin yasaklanması sonucu Çin hisselerinde büyük satış dalgaları görülmüştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku