Küresel piyasalarda ‘Delta varyantı’ endişesi

0

Delta varyantının küresel çapta yeni bir koronavirüs dalgası yaratmasıyla birlikte Asya Pasifik hisse senetleri ve Amerikan vadelilerinde satış dalgası yaşandı.

MSCI Asya Pasifik endeksi altı gün sonra ilk kez negatif bir tablo sergilerken tüm önemli Asya Pasifik endeksleri ekside.

Pazartesi günü yeni rekora uzanan S&P 500’de vadeliler ilk işlemlerde gerilerken Nasdaq 100 vadelilerinde de benzer fiyatlamalar söz konusu.

Risk iştahının azalmasıyla dolar yönünü yukarı çevirdi. Bloomberg Dolar Endeksi artıda. Gelişmekte olan para birimlerinin çoğunluğu dolara karşı değer kaybetti.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 1,48’de.

JPMorgan Chase & Co. stratejistlerine göre Delta varyantının yayılması reflasyon/enflasyon temalı pozisyonlanmaları tehdit edebilir. Stratejistler aşılamanın ilerlediği gelişmiş ülkelerde delta varyantının toparlanmaya etkisinin sınırlı olduğunu düşünse de düşük aşılama oranlarının görüldüğü ülkelerde toparlanmanın gecikmesinin söz konusu olabileceğini vurguladı.

OPEC+ Teknik Komitesi tahminlerini yayımladı

Petrol arzının Ağustos ayındaki seyrini belirleyecek Perşembe günkü toplantı öncesi OPEC+ Teknik Komitesi tahminlerini içeren rapor yayımladı. Rapora göre mevcut arz seviyesinin sürdürülmesi sonucu günlük üretim, talebi karşılamada yetersiz kalacak.

Rapora göre talebin arzı Ağustos ayında günlük 1,7 milyon varil, yılın ikinci yarısında ise 1,9 milyon varil aşması bekleniyor.

OPEC+’tan perşembe günü petrol arzında artış kararı alması beklense de miktar bilinmiyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi üretimde günlük yaklaşık 550 bin varil artış kararı alınması yönünde.

Petrol fiyatlarını ise OPEC+ toplantısı öncesi delta varyantı endişeleri etkiliyor. WTI ham petrol kontratı yüzde 0,5 düşüşle 72 doların altına geriledi. Brent ağustos kontratı ise yüzde 0,6 düşüşle 74 dolardan alıcı buluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku