Küresel piyasalarda Fed mesajları tedirginlik yarattı

0

Fed tutanaklarında zamanlama ve hız belirtilmemesine rağmen bazı üyelerin teşviklerin geri çekilmesinde istekli olduklarının ortaya çıkmasıyla hisse senetlerinde satışlar hızlandı.

MSCI Asya Pasifik endeksi bu yılın en düşük seviyesine gerilerken düşüşü Hong Kong sürükledi. Hang Seng endeksi yüzde 2’ye yakın kayıp yaşadı. Güney Kore Kospi’de de kayıp yüzde 1’i aştı.

Salı günü yüzde 1,1 ile sert düşen S&P 500’de ilk vadeli işlemlerde ılımlı kayıplar gözlendi. Fed tutanakları ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde fazla harekete yol açmazken getiri yüzde 1,26 seviyelerinde fiyatlandı.

Dolar ise Fed sonrası güçlü. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,3 yükselişle Mart sonundan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Gelişmekte olan ülkelerin neredeyse tamamı dolara karşı değer kaybediyor. Güney Kore wonu ve Polonya zlotisi en çok değer kaybeden para birimleri arasında öne çıktı.

Delta endişeleri ve Fed tapering sinyaliye altıncı işlem gününde de gerileyen ABD ham petrolü 65 doların altına gerileyerek Mayıs ayı dip seviyelerine ulaştı.

Tutanaklarda teşviklerin geri çekilmesi mesajları dikkat çekti

Fed’in Temmuz toplantı tutanaklarında varlık alım azaltımı eğilimi gözlense de bunun ne zaman ve hangi hızda yapılacağına dair işaret yer almadı.

Tutanaklara göre bazı yetkililer ekonomik koşulların önümüzdeki aylarda varlık alım azaltımını gerektireceğini düşünüyor. Diğer üyeler ise azaltıma gelecek yıl başlamanın uygun olduğunu, bu durumda tapering kararının aralık ayında alınması gerektiğini belirtiyor.

Ayrışma ise daha çok işgücü piyasası gelişmelerinden kaynaklanıyor. Fed üyeleri arasında enflasyon hedeflerine ulaşıldığı yönünde genel kanı bulunsa da işgücü piyasalarında daha fazla iyileşme görülmesini isteyen üyeler teşviklerin geri çekilmesinde zamanlamanın ötelenmesini istiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku