Küresel piyasalarda Fed öncesi son fiyatlamalar

0

Fed açıklamaları öncesi Döviz ve tahvilde görece sakinlik yaşanırken Asya hisse senetleri piyasasında düşük hacimler görülüyor.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.124 ile yatay seyrediyor. Endeks 50 günlük hareketli ortalamasını kırmaya yakın.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 1,50’de dengelendi.

Asya’da düşük hacimler gölgesinde ılımlı kayıplar var.

Pandemi etkilerinin azalmasıyla birlikte petrol fiyatları ralli yapıyor. Brent yüzde 0,9 yükselişle 75 dolara dayanırken Amerikan ham petrolü 72,83 dolar ile Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Altının onsu Fed öncesi 1.860 doların hemen altında dört haftanın en düşük seviyesinde işlem görüyor.

Fed şahin mesaj verir mi?

Faizlerde değişikliğin beklenmediği toplantıda Fed’in son enflasyon yükselişinin geçici olduğu vurgusunu devam ettirmesi bekleniyor. Fed ayrıca, varlık alımlarında azaltıma gidilmesi ve olası faiz artırımına yönelik zamanlamayla ilgili yatırımcılara önemli bir veri sunacak.

Bu toplantıda Fed üyelerin ekonomik projeksiyonlarının açıklandığı “dot plot” grafiği yenilenecek. En son mart ayında açıklanan projeksiyonlar ilk faiz artışı için 2023’ü işaret ediyordu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler de dot plotta 2023’te faiz artışı sinyalinin değiştirilmeyeceğini düşünüyor.

Son iki istihdam verisinde beklentilerin altında istihdam üretilse de hızlı aşılama ve ABD’nin birçok bölgesinde hayata geçen normalleşme adımlarıyla birlikte ekonomi toparlanma emareleri gösteriyor. Ancak bazı uzmanlara göre Fed bu toparlanmayı işsizlik verisinde görmek istiyor.

Dynamic Economic Strategy Kurucusu John Silva’ya göre işsizlik hedefin üstünde kaldığı sürece Fed gevşek patikada ilerlemeye devam edecek.

Fed’in geçici gördüğü enflasyona yönelik üretici fiyatları baskısı ise artıyor. Mayıs ayı ABD ÜFE yıllık yüzde 6,6 ile yüzde 6,2’lik beklentinin üzerinde gerçekleşmişti. Ancak birçok Fed üyesi çip krizi gibi fiyatlar üzerinde etkili olan arz yönlü faktörlerin geçici olduğunu düşünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku