Küresel piyasalarda pozitif ivme sürüyor

0

ABD’de Borsa rallisi, yatırımcıların karışık verilere, merkez bankası teşviklerine dair açıklamalara ve delta varyantının ekonomik büyümeye olası etkilerine odaklanmasıyla haftanın ikinci işlem gününde ara verirken yeni işlem gününde ilk vadeli işlemler yine pozitif göründü.

Salı günü Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq 100 yüzde 0,1 civarında düşüşler kaydetti. Banka hisseleri Wells Fargo’ya yönelik yeni yaptırım riskiyle geriledi. Yine de S&P 500 ağustos sonu itibarıyla aralıksız yükselişini 7. aya taşımış durumda. Bu, Ocak 2018’den bu yana en uzun aylık yükseliş serisine işaret ediyor. Endeks 2000 yılından bu yana en yüksek değerleme seviyelerinde.

Bu sabah ABD ve Avrupa endeksleri vadeli işlemlerde yükselirken, Asya borsaları artıda. Japon Nikkei, Hong Kong Hang Seng, Çin CSI 300mprimli. MSCI Asya Pasifik Endeksi aralıksız 4 işlem gününde yükseldi. ABD tahvillerine satış gelirken, haftaya yüzde 1,28’lerden başlayan 10 yıllıkların getirisi yeniden yüzde 1,33’e yükseldi. Bloomberg Dolar Endeksi hafif arttı.

AMB yetkililerinden şahin açıklamalar geliyor

ABD’de Conference Board Tüketici Güven Endeksi Ağustos’ta 123 seviyesindeki beklentiye karşılık, 6 ayın en düşük seviyesi olan 113,8 olarak açıklandı. Euro Bölgesi’nde ise yıllık tüketici enflasyonu yüzde 3 ile hem beklentileri aştı hem de 10 yılın zirvesine ulaştı. Bölgede çekirdek enflasyon da yüzde 1,6 ile 2012’den bu yana en yüksek seviyede açıklandı. Avrupa Merkez Bankası üyeleri Robert Holzmann ve Klaas Knot’tan pandemi desteklerinin çekilmesi gerektiğine yönelik şahin açıklamalar geldi.

Salgın hızı şirketlerin planlarını öteliyor

Koronavirüsün delta varyantının dünyada yayılımının hızlanmasının ardından Google, çalışanlarının ofise dönmeleri gereken tarihi 18 Ekim’den 10 Ocak sonrasına erteledi. Raymond James Financial Inc. de ofise dönüşü ekim ortasına öteledi. Deutsche Bank AG, ABD’deki genel merkezine girmek isteyen herkesten Kovid-19 aşısı olduğuna dair belge isteyecek.

Belçika’da Journal of the American Medical Association (JAMA) tarafından yapılan bir araştırma, Moderna’nın Kovid-19 aşısının, ikinci doz uygulamasından sonra Pfizer Inc. ve BioNTech SE aşısından iki kattan daha fazla antikor üretilmesini sağladığını ortaya koydu.

Sinovac Biotech Ltd.’te yüzde 15 hissesi bulunan Sino Biopharmaceutical Ltd. yılın ilk yarısında karının yaklaşık 6 kat arttığını duyurdu. İsrail’de günlük vaka sayısı rekor kırarken, Brezilya’nın Sao Paulo bölgesinde delta varyantına bağlı ilk can kaybı açıklandı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’deki yetişkin nüfusun yüzde 70’inin Kovid-19’a karşı tam olarak aşılandığını bildirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku