Küresel piyasalarda rekor yolculukları sürüyor

0

Hisse senetleri küresel çapta rekor yolculuğuna devam ediyor. Gelişmiş ve gelişen piyasaları içeren MSCI ACWI Endeksi, rekor seviyeye yükseldi. Japonya’da yeni başbakanın piyasa dostu politikalar izleyeceği öngörüsüyle Asya hisseleri yükselişine Japon endeksleri öncülük ediyor. Nikkei 225 nisandan bu yana ilk kez 30 bini aştı. Olumlu Çin dış ticaret verilerinin ardından Çin Şanghay Bileşik ve Hong Kong Hang Seng artıda.

İşçi Bayramı’nın ardından açılacak olan ABD piyasaları için vadeliler pozitif açılışa işaret ediyor. S&P 500 vadelileri yüzde 0,1, Nasdaq 100 vadelileri yüzde 0,2 yükseldi.

Yüksek risk iştahı ile birlikte dolar geri çekiliyor. Haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,1 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabaha yüzde 0,1 düşüşle 1.140 puandan başlıyor. Petrolde hafif toparlanma çabası var. Brent kasım vadelileri yüzde 0,4 yükselişle 72,5 dolarda.

“En büyük sorun Fed’in varlık alımlarında azaltmaya gitmesi değil”

Riskli varlıklarda rekor yolculukları sürerken, piyasa aktörleri Fed’in para politikasının olası etkilerini analiz etmeye devam ediyor.

Eski Pimco Başkan Yardımcısı ve FIM Partners CIO’su Francesc Balcells’e göre gelişmekte olan ülkeler için önümüzdeki dönemde en büyük problem Fed’in varlık alımlarının azaltması değil.

Balcells delta varyantının dünya ekonomisi için önemli bir tehdit haline geldiğini belirterek Delta kaynaklı büyüme sorununun gelişmekte olan ülke varlıklarına olumsuz etkisi olacağını söyledi.

Bloomberg’e konuşan Balcells “Piyasalar mevcut durumda küresel büyüme hızının azalmasını değil reflasyonu fiyatlıyor. Piyasalar düşük büyüme senaryosuna hazırlıksız. Büyümeye bağımlı EM için bu senaryo olumlu değil” değerlendirmesini yaptı. Yatırımcıların faiz artışına daha çok hassas olan uzun vadeli tahvillerdeki pozisyonunun düşük olduğunu belirten Balcells’e göre bu durum taperingin olumsuz etkisini de azaltıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku