Küresel piyasalarda satış dalgası

0

Büyüme görünümü endişelerinin hakim olduğu işlem gününde Asya Pasifik hisseleri, ABD ve Avrupa vadelileri güne satış dalgasıyla başladı.

Çinli otoritelerin oyun şirketlerini toplantıya çağırmasıyla teknoloji hisselerinin sert düşmesi sonucu MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kayıp yaşadı. Hong Kong Hang Seng de yüzde 1’i aşan düşüş kaydetti. ABD S&P 500 vadelileri yüzde 0,3 ile ekside açılışa işaret ediyor. AMB kararı öncesi Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0,4 ekside.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselirken düşük risk iştahı ile yükselişini dördüncü işlem gününe taşıyor.

Ida kasırgasının arz zincirlerini etkilemesiyle yükselen WTI ham petrol ekim kontratı yüzde 0,1 yükselişle 69,4 dolardan alıcı buluyor. Brent kasım kontratı ise yüzde 0,2 artışla 72,8 dolarda.

Fed üyelerinden teşvikleri geri çekme sinyali

Cuma günü gelen zayıf istihdam verisine rağmen hızlı tapering öneren James Bullard’ın ardından iki Fed üyesi daha varlık alım azaltımı lehine görüş bildirdi.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, bu ay içinde Fed’in varlık alım azaltımı planını açıklaması gerektiğini, bu görüşünün güçlü verilerle desteklendiğini söyledi. Kaplan’a göre planın uygulanmasına kısa bir süre sonra, bir ihtimal ekim ayında başlanmalı.

New York Fed Başkanı John Williams da 2021’de taperinge başlama taraftarı. Williams “Ekonominin beklediğim şekilde iyileşmeye devam etmesi durumunda varlık alım azaltımına bu yıl başlamamız uygun” yorumunu yaptı.

Williams, enflasyon cephesinde hedefe ulaşıldığı, buna rağmen işgücü piyasasında alınması gereken yol olduğunu not etti. Öte yandan Fed, 12 bölgenin ekonomik durumunu içeren Bej Kitap’ı çarşamba akşamı yayımladı.

Kitapta ABD ekonomik aktivitesinin çoğu bölgede Temmuz-Ağustos döneminde yavaşladığı kaydedilirken delta varyantına atıfta bulunuldu. Bej Kitap’ta istihdam eşleşmesi ve arz sıkıntılarının zorluk olarak kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku