Küresel piyasalarda yine delta endişeleri hakim

0

Delta varyantının büyümede yaratacağı yavaşlama endişeleriyle hisse senetleri piyasaları haftayı sert düşüşlerle kapamaya hazırlanıyor.

Çin CSI 300 ve Hong Kong Hang Seng yüzde 2’nin üzerinde kayıp yaşadı. Japon Nikkei 225 ve Güney Kore Kospi de ekside. S&P 500 vadelileri de negatif bir açılışa işaret ediyor.

Perşembe günü kasım zirvesine kadar çıkan Bloomberg Dolar Endeksi 1.158 seviyesinde yatay. Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesinden kapanan ABD ham petrol fiyatı yüzde 0,6 ile biraz toparlansa da bu hafta yüzde 6’dan fazla düşüş kaydetti. Brent petroldeki haftalık kayıp da yüzde 5,5’i buluyor.

Delta kaynaklı kısıtlamalar yaygınlaşıyor

Delta kaynaklı kısıtlamalar Asya-Pasifik’te giderek yaygınlaşıyor. Avustralya, en büyük şehri Sydney’de iki aydır süren kısıtlama tedbirlerini uzattı.

Yeni Zelanda da ulusal karantinayı dört gün uzatma kararı aldı.

Japonya’da 25.156 yeni vaka ile perşembe günü rekor kırıldı. Ülkedeki hastanelerde yatak sıkıntısı yaşanmaya başlandı.

Şirketler ise ofise dönüş takvimlerini ertelemeye devam ediyor. Apple ofislere dönüşü en erken Ocak ayına öteledi. PwC, çalışanlarının ABD ofislerine dönüşünü 1 Kasım’a erteledi. IBM ise New York’taki ofislerini mevcut Kovid-19 koşullarını gerekçe göstererek yeniden kapadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku