Lagarde: Toparlanmaya dair net sinyaller görülmeden destek çekilmemeli

0

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde ekonominin toparlandığına dair net sinyaller görmeden AMB ve Euro Bölgesi hükümetlerinin ekonomik desteği çekmemesi gerektiğini belirtti.

Lagarde Politico’ya verdiği mülakatta ”ekonomiyi pandemi etkisinden çıkartıp toparlanma fazına geçmemiz lazım, ki zaten bu süreç başladı. Toparlanmayı çıpalamalıyız. Toparlanma güçlü ve sürdürülebilir olmalı” ifadelerini kullandı.

Lagarde ve diğer yetkililer geçen haftaki para politikası toplantısında varlık alım programını değiştirmemiş, Euro Bölgesi ekonomik tahminleri ise yukarı yönlü revize edilmişti. 2018 yılının Aralık ayından beri ilk kez risklerin ‘geniş çapta dengeli’ olduğu ifadesi kullanılmıştı.

Lagarde Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın doğru yönde ilerlediğini belirterek programın ne zaman sona ereceğini konuşmak için çok erken olduğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku