Memur ve memur emeklisi artırım oranları açıklandı

0

2022-2023 yıllarını kapsayan 6. devir toplu kontrat görüşmelerinin sonucunu Çalışma Bakanı Vedat Alım açıkladı.

Bakan Alım, “Çalışanlarımızı enflasyonun altında ezdirmeyeceğiz.” sözünü kullandı ve artırım oranlarını duyurdu.

Buna nazaran memur ve memur emeklisine 2022 yılı birinci altı ay için yüzde 5, ikinci altı ay için ise yüzde 7+ enflasyon farkı artırım geldi. 2023 yılı için ise birinci altı ay yüzde 8, ikinci altı ay yüzde 6+ enflasyon farkı oranında artırım verildi.

Kontrat görüşmelerinde refah hissesi verilmemesi nedeniyle Kamu-Sen basın açıklamasına katılmadı.

Hükümet 12 Ağustos’ta birinci teklifini 2022’nin birinci altı ayı için yüzde 5, ikinci altı için yüzde 6, 2023’ün birinci altı için yüzde 6, ikinci altı için tekrar yüzde 6 artırım ve enflasyon farkı olarak açıklamıştı. Bakan Alım, 135 TL olan toplu mukavele ikramiyesininin 400 TL’ye çıkarıldığını da bildirdi.

Bu yıl, Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen ortak bir teklif metniyle toplu kontrat masasına oturdu. İki konfederasyonun ortak teklifinde taban aylığa 600 lira seyyanen artırım, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah hissesi artışı bulunuyordu.

-Foreks Haber Merkezi-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku