Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

0

Investing.com –  Şahap Kavcıoğlu başkanlığındaki beşinci para siyaseti heyeti toplantısında%19 olan faiz oranı sabit tutuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamalarının akabinde merkez bankasının faizi sabit tutması dahi sıkı para siyaseti olarak görülüyor. Ağustos ayında da birebir durum kelam konusu oldu ve piyasalar faiz indirimi baskısına rağmen oranın korunmasını olumlu karşıladı.

Bugün yapılan yılın sekizinci PPK toplantısında faiz oranında değişikliğe gidilmedi. Karar metninde ise şu tabirlere yer verildi:

“Son periyotta ithalat fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların yanı sıra, talep şartları, birtakım dallardaki arz kısıtları, açılmanın tesiriyle yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklıklar ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Memleketler arası ziraî emtia ve besin fiyatlarındaki yüksek düzeylere ek olarak, birtakım eserlerde iklim şartları kaynaklı arz istikametli tesirlerin açılma tesirleriyle birleşmesiyle Temmuz ayında besin fiyatlarında gözlenen artış, enflasyondaki yükselişte belirleyici olmuştur. Başka taraftan, mali sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı tesirleri gözlenmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler dikkate alınarak, Enflasyon Raporu varsayım patikasındaki bariz düşüş sağlanana kadar para siyasetindeki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Heyet, siyaset faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

TCMB, fiyat istikrarı temel emeli doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 maksadına ulaşıncaya kadar siyaset faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruma edecek formda, enflasyonun üzerinde bir seviyede oluşturulmaya devam edilecektir.

Fiyatlar genel seviyesinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, zıt para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylece, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir biçimde devamı için uygun yer oluşacaktır.”

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku