Merkez Bankası, iki buçuk yılın tepesine çıkan enflasyonu kıymetlendirdi

0

Investing.com – Cuma günü açıklanan enflasyon oranı %19,25’e yükselerek Mayıs 2019 sonrası en yüksek düzeye çıkarken %19,0 olan siyaset faizini de aştı. TCMB, bugün yayımladığı enflasyon raporunda besin fiyatlarındaki yükselişin enflasyondaki artışta belirleyici olduğunu belirtti.

Besin enflasyonundaki yükselişte taze meyve ve zerzevat fiyatlarının tesirinin fazla olduğuna dikkat çeken TCMB, dünyada ve ülkemizde tesirli olan ziraî kuraklığın tüketici besin fiyatlarını olumsuz istikamette etkilediğinin altını çizdi.

Çekirdek enflasyonda yavaşlama olduğunu belirten merkez, Türk lirasında yakın devirde görülen sakinlik ve arabalardaki ÖTV matrah artırımı düzenlemesine bağlı olarak güçlü tüketim malı fiyatlarının ölçülü bir seyir izlediğini, bu gelişmenin yansıması ile temel mallarda yıllık enflasyonun gerilediğini belirtti.

Son ayda TL’deki kısmi değerlenmeye rağmen ÜFE’deki artış orta malları ile elektrik ve doğalgaz üzere güç kalemlerindeki gelişmelere bağlı olarak devam ederken hizmet enflasyonu ise lokanta-otel kümesinin öncülüğünde hudutlu bir oranda yükseldi. Ağustos ayında milletlerarası petrol fiyatları gerilerken, başta ziraî eserler olmak üzere güç dışı emtia fiyatları tekrar yükseldiği için göstergelerin yakın periyot eğilimlerindeki yüksek düzeyler korundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Program dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Orta vadeli programda bu yıl sonu enflasyon maksadı %16,2 olurken TCMB’nin bu yıl sonu enflasyon kestirimi ise %14,1.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku