Nike, ferdî tüketim harcamaları, Avrupa seyahat kısıtlamaları, OPEC – Piyasalarda neler oluyor?

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Nike (NYSE:NKE), güçlü büyüme kestirimlerinin akabinde ilgi çekecek, Avrupa seyahat dönemi belirsizlik içinde, ABD enflasyon sayıları paylaşılacak, ham petrol birçok yılın yüksek düzeylerine yakın.

25 Haziran Cuma günü piyasaları hareketlendirebilecek gelişmeler:

1. Nike yıllık gelirinde 50 milyar doları geçecek

Nike Cuma günü ilgi odağında olacak. Spor giysi şirketi, Perşembe günü göz alıcı bir çeyrek raporu paylaştı ve Covid-19 sona gerçek ilerlerken güçlü bir görünüm sundu.

Nike payı, bu yıl şimdiye kadar %5 üzerinde kayıp yaşadıktan sonra piyasa öncesinde %11 üzerinde kazandı.

Şirket çıkar ve gelirinde beklentileri aşan çeyrek sayıları paylaştı lakin maksadı vuran, 2022 mali yılı için gelirinin 50 milyar doları aşacağına dair kestirimi oldu.

Tek hayal kırıklığı, Sincan bölgesinde köle emeği kullandığı argümanlarından uzaklaşmaya çalışmasından ötürü Çin’deki satışları oldu. Nike CEO’su John Donahoe, “Nike Çin için, Çin’in bir markasıdır” diyerek şirketin ülkedeki pozisyonunu güçlü bir halde savundu.

Nike’ın Avrupalı rakipleri de artış yaşadı. Adidas (OTC:ADDYY) payı yaklaşık %5 artarken Puma (DE:PUMG) da %2 civarı paha kazanarak pandemi sonrası yeni düzeylere yükseldi.

2. Borsa yükselişte, altyapı muahedesi hissiyatı destekliyor

ABD borsası Cuma günü bir nebze yüksek açılacak. Ekonomiyi destekleyecek yeni altyapı muahedesinde ilerleme yaşandığında dair , hissiyata yardımcı oldu.

Dow Jones 90 puan artarken S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,1 yükseldi.

Çarşamba günü ana pay senedi endeksleri yükseldi: Dow Jones Industrial Average 300 puan üzerinde artış gösterirken S&P 500 %0,6 artışla rekor düzeye ulaştı ve Nasdaq Composite de %0,7 artış kaydederek rekor düzeye yükseldi.

Lider Joe Biden Perşembe günkü açıklamasında yaklaşık 600 milyar dolarlık bir altyapı mutabakatını duyurdu ve yol, köprü ve geniş bant internet için yeni yatırımların önünü açtı. Muahede yaklaşık 10 senatörden oluşan merkezci, iki partili bir küme tarafından desteklendi.

Kurumsal gelişmelerde: Nike dışında bankacılık dalı de ilgi çekecek. Fed’in gerilim testleri, pay senedi geri alım ve temettü ödemelerinde bankaları büyük oranda özgür bıraktı.

3. Değerli enflasyon bilgileri

Fed yetkililerinin konuşmalarıyla geçen ağır hafta, Cleveland Fed Lideri Loretta Mester ve Boston Lideri Eric Rosengren’in konuşmaları ile bitecek.

Fed’in favori enflasyon ölçümü olarak kabul edilen çekirdek ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksi raporunun akabinde konuşuyor olacaklar. Nisan ayındaki %3,1 puanın akabinde Mayıs ayında yıllık %3,4 yükselmiş olması ve Fed’in nominal maksadı olan %2’den uzaklaşması bekleniyor.

Öte yandan Michigan tüketici hissiyatı endeksi de 90 dakika sonrasında paylaşılacak. İktisatların tekrar açılması ile olağanlaşmaya dönüş, hissiyatı desteklediğinden Mayıs ayında görülen 82,9 puana nazaran Haziran ayında 86,4 puana yükseliş bekleniyor. Bu raporda enflasyon bileşeni de var ve yatırımcılar, Fed’in süreksiz tahlillerinin sıradan vatandaş üzerinde tesiri olup olmadığını görmek isteyecek.

4. Avrupa’nın seyahat kısıtlamaları

Avrupa seyahati üzerine tartışmalar sürüyor.

Bir AB tepesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in baskılarına direnerek İngiltere’den gelen yolcular için karantina zorunlulukları konusunda ortak bir çizgiye varamadı. Merkel, bulaşıcılığı oldukça yüksek olan Delta varyantının kıtada nasıl yayıldığını düşünerek Avrupa’nın koronavirüse karşı savaşında “ince buz üzerinde” yürüdüğü konusunda ihtarda bulunmuştu.

İngiltere’nin kendisi, birçok bölgeyi ‘yeşil listeye’ almıştı. Artık o listede İspanya’nın Balear adaları, Malta ve birkaç tane Karayip adası var. Yeniden de havayolu ve birçok seyahat şirketinin payı düşüş yaşamaya devam etti.

Başbakan Boris Johnson da her iki doz aşıyı olan İngilizler için seyahat kısıtlamalarında yeni muafiyetlerin sinyalini verdi.

5. Ham petrol yükseldi, OPEC+ toplantısı yaklaşıyor

Cuma günü ham petrol fiyatları düşüş yaşadı fakat yeniden de arka arda beşinci haftalık artışı yolunda ilerliyor. Gelecekteki üretim düzeylerini belirleyecek olan üreticiler, gelecek hafta toplanıyor.

WTI %0,3 düşüşle 73,05 dolar olurken Brent %0,3 kayıpla 75,33 dolara geriledi. Her iki kontrat de bu hafta şimdiye kadar %2, bu yıl bugüne kadar ise %50 civarında artış yaşadı.

OPEC, fiyatların yaşadığı ralliyi düşününce üretim artışı baskısı altında 1 Temmuz’da toplanacak.

Bunun öncesinde yatırımcılar, Baker Hughes’un ABD petrol kulesi sayım raporunu bekliyor olacak. Artan fiyatlar, kayaç petrol üreticileri için üretime dönüşü ve pazar hissesi almayı daha ekonomik hale getirdi.

Buna ek olarak CFTC, piyasanın nasıl konumlandığı üzerine bir kılavuz olarak haftalık yatırımcı taahhüdü raporunu paylaşacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku