Ons altın ve gümüşte satışlar hızlandı

0

Investing.com –  Salgında Delta varyantının tesiriyle bu hafta pay senedi piyasasında baskı var. ABD’de teknoloji paylarının yükselmesine rağmen salgından etkilenen seyahat, turizm paylarında ise düşüş yaşanıyor.

Para ünitelerinde ise dolar bugün yükselişte, ABD Dolar Endeksi yine 92,0 düzeyi üzerinde ABD 10 yıllık tahvil faizi ise 1,50 düzeyinde. Doların hem sıkı para siyasetine erken geçiş hem uygun gelen datalar hem de Delta varyantı ile kıymet kazandığı bu süreçte altın ise son vakitlerin en makus aylık performansını geçirdi.

Haziran ayına 1.900 dolar üzerinde başlayan değerli metal FOMC sonrasında 1.760 dolara geriledi. Ons fiyatı bugün ise 1.750 dolara gerileyerek 15 Nisan sonrası en düşük seviyeyi gördü. Altın, Haziran ayında %8 kıymet kaybederek Kasım sonrası en makus aylık performansı gösterdi.

Gümüş tarafında da benzeri durum var, ons gümüş fiyatı bu ay %8 üzerinde kıymet kaybetti ve fiyat bugün 25.62 dolara geriledi.

Ons altındaki düşüşe rağmen dolar kurunun 8,70 üzerinde süreç görmesiyle gram altın bu ay %5 kıymet kaybetti. Gram bugün %1,5’e yakın kayıpla 491 TL’ye gerileyerek 12 Mayıs sonraki yararlarını da silmiş oldu.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku