özel bölümün yurt dışı kredi borcu 2020 yıl sonuna nazaran 2,2 milyar dolar azaldı

0

Investing.com –  Yurt içinde yerleşik banka ve firmalardan, kredi bazında alınan formlar ile hazırlanan, özel kesimin yurt dışından sağladığı uzun ve kısa vadeli kredilere ait detaylı dataların yer aldığı “Özel Kesimin Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu” raporu yayımlandı.

TCMB’nin bilgilerine nazaran;

Nisan sonu prestijiyle, özel bölümün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2020 yıl sonuna nazaran 2,2 milyar ABD doları azalarak 171,5 milyar ABD doları oldu. Vadeye nazaran incelendiğinde, 2020 yıl sonuna nazaran, uzun vadeli kredi borcunun 2,1 milyar ABD doları azalarak 161,9 milyar ABD doları; kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 161 milyon ABD doları azalarak 9,6 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Borçluya nazaran dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ait olarak, bir evvelki yıl sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,3 milyar ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 230 milyon ABD doları azalışla 21,3 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlendi. Birebir devirde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 380 milyon ABD doları azalmış, tahvil stoku ise değerli bir değişiklik göstermeyerek 2,3 milyar ABD doları oldu. Kelam konusu periyotta, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 461 milyon ABD doları arttığı, tahvil stokunun ise 5 milyon ABD doları azalarak 7,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlendi. Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise, 2020 yıl sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 264 milyon ABD doları azalışla 6,3 milyar ABD doları; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 36 milyon ABD doları artışla 1,3 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti.

Alacaklıya nazaran dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ait olarak, Nisan sonu prestijiyle tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir evvelki yıl sonuna nazaran 1,7 milyar ABD doları azalarak 107,8 milyar ABD doları oldu. Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir evvelki yıl sonuna nazaran 447 milyon ABD doları azalarak 9,0 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 161,9 milyar ABD doları fiyatındaki uzun vadeli kredi borcunun %62,5’inin ABD doları, %33,5’inin Euro, %2,2’sinin Türk lirası ve %1,8’inin ise öteki döviz cinslerinden oluştuğu ve 9,6 milyar ABD doları fiyatındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %37,6’sının ABD doları, %37,4’ünün Euro, %21,6’sının Türk lirası ve %3,4’ünün öbür döviz cinslerinden oluştu.

Dal dağılımı incelendiğinde, Nisan sonu prestijiyle, 161,9 milyar ABD doları fiyatındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun %42,6’sını finansal kuruluşların, %57,4’ünü ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Birebir devirde, 9,6 milyar ABD doları fiyatındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun %83,7’sini finansal kuruluşların, %16,3’ünü ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Özel kesimin yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Nisan sonu prestijiyle kalan vadeye nazaran incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 42,8 milyar ABD doları meblağında olduğu gözlendi.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku