Özel dalın yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu Haziran ayında 174 milyar dolara yükseldi

0

Investing.com – Özel bölümün yurt dışından sağladığı uzun ve kısa vadeli kredi borçlarının Haziran sonuçları açıklandı. TCMB’nin datalarına nazaran;

Haziran sonu prestijiyle, özel kesimin yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2020 yıl sonuna nazaran 486 milyon ABD doları artarak 174,0 milyar ABD doları oldu. Vadeye nazaran incelendiğinde, 2020 yıl sonuna nazaran, uzun vadeli kredi borcunun 686 milyon ABD doları artarak 164,5 milyar ABD doları; kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 200 milyon ABD doları azalarak 9,5 milyar ABD doları oldu.

Borçluya nazaran dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ait olarak, bir evvelki yıl sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2,2 milyar ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 789 milyon ABD doları azalışla 20,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlendi. Tıpkı periyotta, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 716 milyon ABD doları azalmış, tahvil stoku ise 2 milyon ABD doları azalarak 2,3 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti. Kelam konusu periyotta, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 3,0 milyar ABD doları arttığı, tahvil stokunun ise 1,9 milyar ABD doları artarak 9,6 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlendi. Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise, 2020 yıl sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 387 milyon ABD doları azalışla 6,2 milyar ABD doları; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 20 milyon ABD doları azalışla 1,3 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti.

Alacaklıya nazaran dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ait olarak, Haziran sonu prestijiyle tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir evvelki yıl sonuna nazaran 767 milyon ABD doları azalarak 108,7 milyar ABD doları oldu. Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir evvelki yıl sonuna nazaran 500 milyon ABD doları azalarak 9,0 milyar ABD doları oldu.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 164,5 milyar ABD doları fiyatındaki uzun vadeli kredi borcunun %61,3’ünün ABD doları, %34,8’inin Euro, %2,2’sinin Türk lirası ve %1,7’sinin ise öbür döviz cinslerinden oluştuğu ve 9,5 milyar ABD doları fiyatındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %40,3’ünün ABD doları, %35,2’sinin Euro, %20,7’sinin Türk lirası ve % 3,8’inin öbür döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Dal dağılımı incelendiğinde, Haziran sonu prestijiyle, 164,5 milyar ABD doları fiyatındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun %40,8’ini finansal kuruluşların, %59,2’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Birebir devirde, 9,5 milyar ABD doları fiyatındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun %83,8’ini finansal kuruluşların, %16,2’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Özel kesimin yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Haziran sonu prestijiyle kalan vadeye nazaran incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 41,6 milyar ABD doları meblağında olduğu gözlendi.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku