Perakende satışlar son ayda %14,4 artış gösterdi

0

Investing.com –  Kesimdeki satışları aylık olarak ölçenPerakende Satışlar, tıpkı vakitte tüketici itimadının ve hane halkı talebinin de göstergesi olarak kabul edilir. Bu nedenle iktisadın durumunu gözlemlemek ismine en değerli göstergelerden biridir.

TÜİK’in açıkladığı perakende satışlar, Haziran ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran %17,4 arttı. Tıpkı ayda besin, içecek ve tütün satışları %6,6, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %26,0, otomotiv yakıtı satışları %11,4 arttı. Haziran 2020’de satışlar, kısıtlamalar nedeniyle %19 gerilemişti. Baz tesiri nedeniyle yıllık artış oranı yüksek olurken aylık değişim satışlar hakkında daha aktüel durumu gösterir.

Perakende satışlar Haziran ayındabir evvelki aya nazaran %14,4 arttı. Birebir ayda besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %27,0, otomotiv yakıtı satışları %7,6 artarken, besin, içecek ve tütün satışları %1,3 azaldı.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Haziran ayında bir evvelki aya nazaran %18,6 arttı. Birebir ayda besin, içecek ve tütün satışları %1,5, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %31,0, otomotiv yakıtı satışları %16,1 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Haziran ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %40,9 arttı. Tıpkı ayda besin, içecek ve tütün satışları %25,9, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %50,3, otomotiv yakıtı satışları %40,3 arttı.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku