Perakende Satışlar, Walmart & Home Depot, Çin’de Teknolojiye Darbe – Piyasalarda Bugün

0

Muharrir: Geoffrey Smith

Investing.com – Temmuz ayı ABD perakende satış ve endüstriyel üretim bilgileri açıklanırken, Walmart (NYSE:WMT) ve Home Depot (NYSE:HD) karları ABD’li tüketicilerin faaliyetleri konusunda biraz daha fazla ayrıntı sağlayabilir. Çin’in rekabet otoriteleri, İnternet platformu şirketlerinde öbür bir darbe daha yaratarak Alibaba (NYSE:BABA), Tencent ve JD (NASDAQ:JD) pay senetlerini keskin bir biçimde düşürdü. ABD pay senetleri açılışta Pazartesi günkü rekor düzeylerden geri çekilmeye hazırlanırken tek bir Covid-19 olayı Yeni Zelanda’yı karantinaya alıyor ve ekonomistlerin Çarşamba günkü merkez bankası toplantısına ait varsayımlarını alt üst ediyor.

İşte 17 Ağustos Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler.

1. Perakende satışlar herkes için muamma

Temmuz ayı perakende satış bilgileri, ABD’li tüketicinin Covid-19 olaylarındaki son artışa karşılık olarak daha temkinli olup olmadığını gösterebilir yahut göstermeyebilir.

Harcama alışkanlıklarında pandemi kaynaklı değişimlerin alışılagelen dönemsel değişikliklerle alakasız ve bunlardan çok daha güçlü olmasından ötürü bilgilerin yorumlanması konusunda çeşitli zorluklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, kişisel kesimlerden detaylar, başlıktakilerden daha kıymetli olabilir. Piyasa açılmadan evvel ödenmesi gereken Walmart ve Home Depot çıkarları, ABD tüketici faaliyetinin daha emniyetli bir göstergesi olabilir.

Ayrıyeten Temmuz için endüstriyel üretim dataları ve Kasım ayından bu yana hafif düşüş eğilimi gösteren Ulusal Mesken Üreticileri Birliği konut piyasası endeksi de bekleniyor.

2. Çin yeniden teknolojiye saldırıyor

Ülkenin düzenleyicileri internette haksız rekabeti durdurmak için tasarlanmış yeni bir kural taslağı yayınladıktan sonra Çin borsaları yine ağır bir formda satıldı.

Piyasa Düzenleme Devlet Yönetimi’nin yeni taslağı, Alibaba, Tencent ve JD.com’un öteki ekosistemlerle etkileşimi zorlaştıran bağımsız ekosistemler kurmasını engellemeyi amaçlıyor. Bu, büyük Çin İnternet platformlarının yatırım olayının merkezinde yer alan dikey entegrasyonu yasaklayacaktır.

Yeni kurallara nazaran kümeler, insanların nasıl davrandığını öğrenmek ve onları rakip eser ve hizmetlerden uzaklaştırmak için müşteri datalarını kullanamayacak. Düzmece incelemeler de, rakip sitelere yönlendiren ilişkilerin çalışmaması üzere uygulamalar yasaklanacak.

3. Pay senetleri daha düşük açılacak; spot ışığında perakende ve aşı stokları

ABD pay senetleri, bir evvelki gün geç ticarette rekor düzeylere ulaşan, artık tanıdık bir yükselişin akabinde, daha sonra düşük açılacaktır.

Dow Jones vadeli süreçleri %0,6 düşerken, S&P 500 vadeli süreçleri %0,4 ve Nasdaq 100 vadeli süreçleri %0.3 düştü. Birinci ikisi Pazartesi günü rekor düzeylerde kapanmıştı.

Walmart ve Home Depot yararları birinci manşetlere hakim olurken, Biden idaresinin Covid-19’a karşı “takviye edici aşıları” desteklemeye hazır olduğunu gösteren raporların akabinde aşı üreticileri de odakta olacak.

4. Tek bir Covid-19 hadisesi faiz artışını raydan çıkarıyor

Yeni Zelanda doları, Başbakan Jacinda Ardern’in altı aydan fazla bir müddettir toplum içinde yayılan tek bir Covid-19 olayı bulduktan sonra ulusal bir karantina ilan etmesinin akabinde %1’in üzerinde düştü.

Hareket, giderek daha fazla hükümetin hastalığın olağan hayatın bir kesimi haline gelmesiyle başa çıkma stratejileri üzerinde çalıştığı bir vakitte, ülkenin pandeminin başlangıcından bu yana sahip olduğu “Sıfır Covid” stratejisine bağlı kalma kararlılığını temsil ediyor.

Haber, analistlerin Çarşamba günkü merkez bankası toplantısına ait varsayımlarını değiştirmeye yetti. Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın 2014’ten bu yana birinci sefer faiz oranlarını 50 baz puan artırması bekleniyordu. Analistler artık ya oranlarda değişiklik olmamasını ya da yalnızca 25 baz puanlık bir artış bekliyor.

5. Petrol / API envanter sayılarının önündeki çabalar

Ulusal stoklarda arka arda dördüncü ay gerilemeye işaret eden datalara karşın, Çin talebinin gücüne ait süregelen kaygılar ortasında ham petrol fiyatları bir gecede yine sorun yaşadı. ABD kaya petrolü üretiminde hafif bir toparlanmanın teyidi de fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0.3 düşüşle varil başına 66.84$’a düşerken, Brent vadeli süreçleri %0.2 düşüşle varil başına 69.34$’a geriledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü, haftalık ABD ham petrol stokları kestirimini her zamanki üzere 16:30’da yayınlayacak. Analistler, 1,2 milyon varilin biraz üzerinde mütevazı bir çekiliş bekliyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku