Petrol, ABD ham petrol stoklarında beşinci defa yaşanan haftalık düşüş üzerine yükseldi

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü Asya’da petrol, ABD ham petrol ve yakıt arzında devam eden küçülme ile yükseldi.

Brent %0,05 artışla 75,23 dolar olurken WTI 73,08 dolarda sakin kaldı.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi (EIA) haftalık petrol arz raporunda, stoklarda beşinci sefer düşüş yaşandığını söyledi. Bu, Ocak 2021’den bu yana görülen en uzun seri.

Datalara nazaran 18 Haziran ile biten haftada 7,641 milyon varil düşüş yaşandı. Bu sayı, Investing.com tarafından hazırlanan 3,942 milyon varillik düşüş varsayımlarından daha büyük ve bir evvelki hafta 7,355 milyon varil düşüş kaydedilmişti.

Akaryakıt stokları da 2,93 milyon varil ile beklenenden daha büyük bir düşüş kaydetti.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün haftalık arz raporu da tıpkı hafta için 7,199 milyon varil düşüş göstermişti.

ABD, Çin ve Avrupa’nın kimi kısımlarındaki iktisatların Covid-19 salgınından kurtulmaya devam etmesi ile daima olan düşüşler piyasanın sıkılaştığının bir göstergesi.

Global aşı kampanyaları, yakıt tüketiminde artışa ve salgın vakti dolmuş olan stoklarda düşüşe yol açan bu süratli toparlanmada değerli rol oynuyor.

Yatırımcılar artık OPEC+ toplantısını bekliyor. Küme, önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda Ağustos ayı için üretim siyasetini tartışacak. Birtakım üyelerin üretim artışı lehine oy kullanmak istediği bildirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku