Petrol, ABD’nin OPEC’e yaptığı üretim artışı davetinin akabinde yükseldi

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü Asya’da petrol yükseldi. ABD, üreticilere üretimi artırma daveti yaptı. Lakin bu davet, arz tasalarını artırdı.

Brent %0,29 artışla 71,65 dolar olurken WTI %0,20 yükselişle 69,39 dolara ulaştı.

Çarşamba günü ABD Lideri Joe Biden, OPEC+’yı üretimi artırmaya çağırdı.

Biden’in talebi, son aylarda ABD’de artan ve iktisadın salgın tesirinden güzelleşme sürecini tehdit eden akaryakıt fiyatlarındaki artışın yaşandığı bir tabanda geldi. Artan fiyatlar şoförler üzerinde baskı yaptı ve ABD Güç Bilgilendirme Dairesi (EIA), Amerikan motor yakıtı stoklarının, geçen hafta dördüncü kere küçülerek 2020 Kasım ayından beri gördüğü en düşük düzeye indiğini bildirdi.

OPEC+ Ağustos başında günlük üretimi 400.000 varil artırmıştı ve bu, salgının yok ettiği tüm üretim eski haline gelene kadar devam edecek. Lakin ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çarşamba günkü açıklamasında bu artışların bile “yetmediğini” söyledi.

Öteki yandan EIA’nın ABD ham petrol raporu, 6 Ağustos ile biten haftada stoklarda 447.000 varil düşüş olduğunu gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan varsayımlar, 1,271 milyon varil düşüş tarafında olurken evvelki hafta 3,626 milyon varil artış yaşanmıştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) bir gün evvel yayınladığı raporu ise 816.000 varil düşüş yaşandığını göstermişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku