Petrol, Covid-19 telaşları yakıt talebi görünümüne ziyan vermeye devam ederken düşüş yaşadı

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Cuma sabahı petrol Asya’da düşüş yaşadı. Dünya genelinde artan Covid-19 hadiseleri, yakıt talebi görünümünü gölgelendirmeye devam ediyor.

Brent %0,57 düşüşle 70,90 dolar olurken WTI %0,62 kayıpla 68,66 dolara geriledi.

JPM Commodities Research (Emtia Araştırmaları) analistleri, “Ağustos ayında petrol talebinin günlük yalnızca 98,3 milyon varile ulaşması ve Eylül ayında, Temmuz ayında yaptığı yaklaşık 98 milyon varillik ortalamaya benzeri halde 97,9 milyon varil ortalama yapması ile bu ay global talepteki toparlanmanın duraksayacağını düşünüyoruz” dedi.

Perşembe günü Milletlerarası Güç Ajansı’nın (IEA) söylediğine nazaran Delta varyantından ötürü artan hadise sayıları yüzünden yakıt talebindeki büyüme Temmuz ayında durma noktasına geldi ve yılın geri kalanında düşmesi bekleniyor.

“Başta Asya’da olmak üzere petrol tüketicisi olan büyük ülkelerde uygulanan yeni kısıtlamaların mobilite ve petrol kullanımını azaltacak olması nedeniyle 2021’in ikinci yarısındaki büyüme iddiası, sert bir formda düşürüldü.”

Başka yandan OPEC, aylık raporunda 2022’de global petrol talebinde toparlanma olacağı ve büyümenin devam edeceği varsayımını korudu.

Kartel ayrıyeten 2022 yılı için ABD’nin kayaç petrol üreticileri de dahil öbür üreticilerden gelen arz beklentisini yükseltti. Bu, OPEC+’nın piyasayı dengeleme eforlarını baltalayabilir.

Capital Economics kıdemli emtia ekonomisti Caroline Bain, “OPEC talep varsayımını değiştirmese de kısa vadede görünümün bozulacağını düşünüyoruz. Bu, bir sonraki toplantıda kümenin arz planını düşüş istikametli tekrar ayarlaması manasına gelebilir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku