Petrol, devam eden talep telaşlarıyla düşüşte

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Petrol Perşembe sabahı Asya’da düştü lakin son üç ayın en düşük düzeylerine yakın kaldı. Global COVID-19 olaylarındaki artış, ABD akaryakıt stoklarında yapılanma ile birlikte petrol üzerindeki baskıyı artırdı.

Brent petrol vadelileri %1,07 düşüşle 67,50 dolara ve WTI vadeli süreçleri %1,27 kayıpla 64,38 dolara düştü.

Hem Brent hem de WTI vadeli süreçleri, son altı seansta %5’ten fazla düştükten sonra 70 dolar düzeyinin altında kaldı ve evvelki seansta 24 Mayıs’tan bu yana en düşük düzeylerinin yakınında süreç gördü.

OANDA Europe kıdemli piyasa analisti Craig Erlam bir notta, “Ham petrol fiyatları, yaz sonuna kadar olan takviye düzeyleri, WTI’de 65 ve Brent’te 67 dolar civarında, kırılgan görünmeye devam ediyor.” dedi.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de, ülkenin en son COVID-19 salgınını frenlemeye yönelik kısıtlayıcı tedbirler devam ettiği için azalan talep petrolü sert bir biçimde vurdu.

Düşen yakıt talebine ait kaygılar, ABD akaryakıt stoklarındaki sürpriz artışla daha da berbatlaştı. ABD Güç Bilgi Yönetimi (EIA) dataları, akaryakıt tedariki için 696.000 varillik bir yapı olduğunu gösterdi. Investing.com kestirimleri 1,671 milyon varillik bir beraberlik öngörürken, evvelki hafta 1,4 milyon varillik bir beraberlik kaydedildi.

ÇED bilgileri ayrıyeten ABD’de 3,234 milyon varillik bir çekiş gösterdi. ham petrol arzı, 13 Ağustos’a kadar olan haftada. Investing.com kestirimleri 1,055 milyon varil azalma öngörürken, evvelki hafta 447.000 varil azalış rapor edildi.

Evvelki gün açıklanan Amerikan Petrol Enstitüsü ham petrol dataları 1.163 milyon varillik bir düşüş gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku