Petrol düştü fakat OPEC+ toplantısı öncesinde 2018’in yüksek düzeylerine yakın

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Pazartesi günü petrol, Ekim 2018’den beri gördüğü düzeylere yükseldikten sonra Asya’da düşüş yaşadı. ABD ve İran ortasında nükleer muahedeyi canlandırma müzakereleri devam ederken haftanın ilerleyen günlerinde OPEC+ toplantısı yapılacak.

Brent %0,23 düşüşle 75,21 dolar oldu ve 27 Haziran’da 21 Eylül kontratına geçti. WTI %0,08 kayıpla 73,99 dolara geriledi.

OPEC+, 1 Temmuz’daki toplantıda Ağustos 2021 için üretim arzını tartışacak ve yakıt talebi görünümü güzelleşmeye devam ederken kesintileri daha da azaltabilirler.

ANZ analistleri, memleketler arası sonların kapalı olmaya devam etmesinden ötürü jet yakıt talebindeki toparlanmanın hudutlu olması ile “gelecek haftaki toplantıda OPEC+’nın, talepteki toparlanmanın kırılgan haline karşı piyasanın ek üretim muhtaçlığını dengelemeye çalışacağını düşünüyoruz” dedi.

Ayrıyeten analistler, Ağustos ayında üretimde günlük 500.000 varil civarı artış bekliyor. Bu da daha yüksek fiyatları destekleyebilir.

ABD ve Çin üzere kıymetli piyasalarda devam eden ekonomik toparlanma ile petrol, beşinci artış haftasını da geride bıraktı. OPEC+ da arz disiplinini koruyor ve Mayıs ayından Temmuz 2021’e kadar global piyasaya günlük 2,1 milyon varil petrol arz edecek.

Bununla birlikte yatırımcılar, Avustralya üzere öteki ülkelerde yayılan Covid-19 virüsünün Delta varyantını da takip ediyor.

Öteki yandan 2015 nükleer muahedesini tekrar canlandırmak üzere İran ve ABD ortasında yapılan müzakerelerin, önümüzdeki günlerde devam etmesi bekleniyor. İki taraf ortasındaki kontrol muahedesinin yenilenme tarihi geçen hafta bitti. Şayet muahede yapılırsa İran ihracatı global pazara ek arz sağlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku