Petrol düşüş yaşadı, artan olaylar yakıt talebi için tasaları tekrar ateşledi

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü petrol dört seanstır birinci kere düşüş yaşadı. Covid-19 hadiselerinde yaşanan artış ve kısıtlamalar, yakıt talebi tasalarını artırıyor.

Çarşamba günü %1,7 yükselen Brent %0,62 düşüşle 70,84 dolar olurken WTI %0,78 düşüşle 67,83 dolara geriledi. Evvelki seansta %1,2 yükselmişti.

Delta varyantından ötürü dünya genelinde artan olaylara dair tasalar, yakıt talebinin geleceğini ve genel olarak emtiaları gölgelemeye devam ediyor.

Bununla birlikte kimi yatırımcılar temkinli bir optimistlik gösterdi.

Eurasia Group analistleri, “Delta varyantıyla ilgili riskleri, ve tabi hızlanan aşı programlarını da, düşündüğümüzde (umuyoruz ki) 2022 yılında işler olağana dönmeden evvel yılın ikinci yarısının biraz dur-kalk formunda bir ilerleme göstermesi mümkün” dedi.

Yatırımcılar, ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) Çarşamba günü paylaştığı ham petrol arz raporunu da kıymetlendirdi. Bilgiler, 20 Ağustos ile biten haftada stoklarda 2,979 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi. Investing.com tarafından derlenen varsayımlar 2,683 milyon varil düşüş istikametinde olurken bir evvelki hafta 3,234 milyon varil azalma kaydedilmişti.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ham petrol raporu ise 1,622 milyon varil düşüş göstermişti.

Bununla birlikte tüm datalar müspet değildi. EIA dataları dizel ve jet yakıtı içeren distilat stoklarında 645.000 varil artış olduğunu gösterdi.

OANDA kıdemli analisti Edward Moya bir yazıda, “genel stoktaki düşüş hoş haber fakat ham petrol ihracatındaki sert düşüş ve jet yakıtı talebindeki cansızlık, fiyatların daha çok artmasını engelledi” dedi.

Hafta başlarında Meksika’da yaşanan ve üretimde günlük 400.000 varillik bir kayba yol açan yangın, petrol fiyatlarını destekledi. O vakitten beri Petróleos Mexicanos, günlük 71.000 varil üretimi geri kazandı ve gün içinde 110.000 varillik bir üretimi daha eski haline getirmeyi hedefliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku