Petrol düşüşte, yatırımcılar OPEC+’nın kararını kıymetlendiriyor

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü Asya’da petrol düşüş yaşadı. Yatırımcılar, OPEC+’nın üretim artışına devam etme kararını kıymetlendiriyor.

Brent %0,39 düşüşle 71,31 dolar olurken WTI %0,50 kayıpla 68,25 dolara geriledi.

OPEC+ bu Çarşamba yaptığı toplantıda her ay günlük 400.000 varil üretim artışı yapmaya devam etme kararı aldı. Kartel ayrıyeten 2022 talep varsayımını yükseltti ve ABD’den, üretim artışlarını hızlandırma baskısı görmeye devam ediyor.

Dünya genelinde Covid-19 olayları artmaya devam ederken birtakım yatırımcılar, yakıt talebi iddialarıyla ilgili kuşkularını lisana getirdi.

Rystad Energy petrol piyasaları müdürü Bjornar Tonhaugen, “Delta varyantının yayılmasını önlemek için yeni karantinaların uygulanma riski düşünüldüğünde kesin olmayan şey… talebin OPEC+ ve piyasa kestirimleri kadar süratli büyüyüp büyüyemeyeceği” dedi.

ABD’de pek çok rafineri, İda Kasırgası’nın Körfez Kıyısını vurmasının akabinde hala kullanım dışı. Güç ve su kesintileri yakıt talebini etkileyebilir. ABD’nin kıyı düzenleyicisine nazaran bölgede iddiası günlük 1,4 milyon varillik petrol üretimi hala kullanım dışı.

ABD’de ayrıyeten Çarşamba günü Güç Bilgilendirme Dairesi (EIA) ham petrol arz raporunu paylaştı. Rapora nazaran 27 Ağustos ile biten haftada 7,169 milyon varil düşüş yaşandı. Investing.com iddiaları 3,088 milyon varil düşüş istikametinde olurken bir evvelki hafta 2,979 milyon varil düşüş kaydedilmişti.

Bir evvelki gün yayınlanan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) raporu ise 4,045 milyon varil düşüş gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku