Petrol fiyatları COVID-19 olaylarının yakıt talebine tesiriyle düşüşte

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Ham petrol vadeli süreçleri Pazartesi günü %1’den fazla gerileyerek 70 dolar düzeyinin altına geriledi. COVID-19 salgınını frenlemek için şu anda uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin yakıt talebi görünümünü düşürmeye devam edeceğine dair telaşlar devam ediyor.

Brent petrol vadeli süreçleri, evvelki hafta boyunca geriledikten sonra bugüne %1,06 düşüşle 69,84 dolar düzeyinden başladı. Ham petrol ise %1,11 düşüşle 67,45 dolara geriledi.

ANZ Research analistleri bir notta, “COVID-19’un süratle yayılan Delta varyantı talep görünümü üzerinde bir bulut oluşturduğundan ham petrol baskı altında seyrediyor.” dedi.

Çin’de günün erken saatlerinde yayınlanan datalar, sanayi üretiminin Temmuz ayında yıllık %6,4 arttığını gösterdi. COVID-19 salgını nedeniyle kısıtlayıcı tedbirlerin yakın vakitte sıkılaştırılması, dünyanın en büyük petrol ithalatçısından gelen olumsuz dataların tesirinin artmasına sebep oldu.

Japonya’da ise ikinci çeyrek GSYİH çeyreklik bazda 0,3% oranında büyürken yıllık bazda 1,3% oranında büyüdü.

Olumsuz yakıt talebi görünümü, Memleketler arası Güç Ajansı’nın evvelki hafta boyunca Delta varyantını içeren COVID-19 salgını nedeniyle dünya çapındaki eğilimini bilakis çevirdikten sonra, 2021’in geri kalanı için talebin daha yavaş bir oranda artacağı istikametindeki olumsuz varsayımına uyuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku