Petrol fiyatları, doların artışı ile düşüş yaşadı lakin hala 70 dolar üzerinde

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – ABD Fed, beklenenden daha kısa müddette faiz artışı mümkünlüğü öngördükten sonra petrol Cuma günü Asya’da geriledi lakin yeniden de 70 dolar üzerinde kaldı.

Brent %0,79 düşüşle 72,50 dolar olurken WTI %0,82 kayıpla 70,46 dolara geriledi.

Dolar, Fed 2023 yılında faiz artırımı olasılığından bahsettikten sonraki iki seansta yükseldi.

Birtakım ülkelerin Covid-19 salgınından çıkmaya devam ederek kısıtlamaları gevşetmesi ile kısa vadede ham petrol talebi artıyor. Lakin Westpac’ten kıdemli ekonomist Justin Smirk’in Reuters’e yaptığı açıklamaya nazaran beklenen faiz artırımı, uzun vadede büyüme görünümünü etkileyecek ve nihayetinde petrol talebine ziyan verecek.

“Kısa vadede her şey hoş. Temel sorun, faizlerin artacağı bir etrafa baktığınızda bu artışın ne kadar devam edebileceği, boyutunun ne olduğu.”

Başka yandan Perşembe günü İngiltere, 11.007 yeni olay raporlayarak 19 Şubat’tan beri görülen en büyük günlük artışa işaret etti.

Arz istikametinde ise İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Araqchi (Arakçı), 2015 nükleer muahedesini tekrar canlandırmak üzere İran ve ABD ortasında yapılan görüşmelerin, muahede yapmaya hiç olmadığı kadar yaklaştığını söyledi.

“Farklı problemlerde âlâ, somut gelişmeler kaydettik… bir muahedeye her zamankinden yakınız lakin hala müzakere edilen değerli sıkıntılar var.”

ANZ Research analistleri, “yeniden başlayan müzakereler, bunun ABD yaptırımlarının kaldırılması ve böylelikle piyasaya yeni petrol akışı ile sonuçlanacağı telaşlarını artırdı… buna karşın temel göstergeler piyasanın sıkılaşmaya devam ettiğini gösteriyor” dedi.

Yatırımcıların gözü, ilerleyen saatlerde yapılacak olan İran başkanlık seçimlerinin sonucunda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku