Petrol fiyatları sürpriz Fed kararı sonrası kayıp yaşasa da ABD stoklarındaki düşüş, kayıpları sınırladı

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Dolardaki güçlenmenin yarattığı baskı ile petrol Perşembe günü Asya’da düşüş yaşadı. Lakin ABD ham petrol stoklarında yaşanan beklenenden daha büyük düşüş ile kayıplar sonlu kaldı.

Brent %0,56 düşüşle 73,97 dolara inerken WTI %0,53 gerileyerek 71,77 dolardan süreç gördü.

Yatırımcılar ABD Fed’in Çarşamba günü ilettiği son siyaset kararını sindirmeye devam ediyor.

OANDA’da kıdemli piyasa analisti olan Edward Moya, Reuters’e yaptığı açıklamada “enerji piyasaları yazın güçlü seyahat dönemi ile İran nükleer muahedesi görüşmelerine o kadar sabitlendi ki Fed’in şahin sürprizi karşısında gafil avlandılar” dedi.

“Fed’in bu toplantıda pek bir şey yapması beklenmiyordu lakin yetkililer, tahvil azaltımı ile ilgili konuşmaya başlamak için hazır olduklarını gösteren net bir ileti yolladı ve bu, doların toparlanma için hazır olduğu, tüm emtialar için aksi bir rüzgâr esebileceği manasına geliyor.” Amerikan doları Perşembe günü 15 ay içinde en güçlü tek günlük artışını yaşadı.

Fakat ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA), ham petrol stoklarında düşüş olduğunu gösteren raporu, petrolde yaşanan kayıpları sınırladı.

EIA datalarına nazaran 11 Haziran’a kadar olan haftada 7,355 milyon varil düşüş yaşandı. Ölçü, Investing.com tarafından derlenen 3,290 milyon varil düşüş beklentilerinin oldukça üzerinde oldu ve evvelki hafta 5,241 milyon varil düşüş kaydedilmişti. Rafineriler de operasyonlarını 2020 Ocak ayından beri gördükleri en yüksek düzeye çıkardı. Bu bilgiler, yakıt talebi görünümünde gelişme yaşanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) bir gün evvel yayınlanan ham petrol arzı raporu 8,537 milyon varil düşüş olduğunu göstermişti.

Petrolü destekleyen başka gelişme, Çin’deki rafineri verimliliğinin mayıs ayında 2020 yılının birebir ayına nazaran %4,4 ile rekor bir düzeye yükselmesi oldu.

Moya “arz ve talep temellerinin yükselen bir doları kolay kolay telafi edebilmesi gerektiğinden petrol fiyatlarındaki bu düşüş süreksiz olmalı” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku