Petrol fiyatları yükseldi lakin artış COVID-19 olayları sebebiyle sonlu kaldı

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Ham petrol vadeli süreçleri Salı günü yatırımcıların arz ölçüsünün yakın vakitte yükselmeyeceğini düşünüyor olmasıyla birlikte bedel kazandı fakat artış, daima artan COVID-19 hadiseleri nedeniyle sonlu kaldı.

Brent petrol vadeli süreçleri %0,06 artışla 69,55 dolardan süreç görürken Ham petrol vadeli süreçleri %0,06 artışla 67,09 dolara yükseldi.

OPEC+’ın, ABD’nin arzı artırması için kurum üzerinde baskı uygulamaya devam etmesine karşın, planlanan arz artışının kısa vadede kâfi olduğuna inandığı bildiriliyor.

Fujitomi Securities Co Ltd. analisti Toshitaka Tazawa Reuters’e verdiği demeçte, “WTI vadeli süreçleri 65 dolar civarında bir takviyeye sahip ve yatırımcılar, Pazartesi ve geçen hafta gördüğümüz üzere gösterge bu düzeye yaklaştığında alım arayışına girme eğiliminde” dedi.

Tazawa, “Ancak, dünya çapındaki COVID-19 Delta varyant enfeksiyonlarındaki artış, global yakıt talebinin yavaşlamasına ait kaygıları körüklediğinden, petrol fiyatlarındaki artış muhtemelen hudutlu olacaktır.” dedi.

Yatırımcılar ayrıyeten dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’deki zayıf yakıt talebi konusunda da kaygılı. Ülkenin Temmuz ayında günlük ham petrol işlemesi, bağımsız tesislerin daha sıkı kotalar, yüksek stoklar ve zayıflayan karlar nedeniyle üretimi azaltmasıyla Mayıs 2020’den bu yana en düşük düzeyine geriledi.

Pazartesi günü yayınlanan datalara nazaran, Çin’in sanayi üretimi ve perakende satışları da Temmuz ayında beklenenden daha yavaş büyüdü.

Yatırımcılar artık Amerikan Petrol Enstitüsü’nden gelecek ABD ham petrol datalarını bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku