Petrol karışık, Suudi Arabistan’ın fiyat indirimi ile OPEC+’nın üretim artışının tesiri sürüyor

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü Asya’da petrol karışık seyretti. Yatırımcılar Suudi Arabistan’ın ham petrol kontrat fiyatlarında yaptığı büyük indirimleri değerlendirmeye devam ederken yakıt talebindeki tasalar sürüyor.

Brent %0,44 artışla 72,54 dolar olurken WTI %0,22 düşüşle 69,14 dolara geriledi.

Suudi Aramco (SE:2222), Asya’ya sattığı tüm ham petrol çeşitleri için Ekim ayı resmi satış fiyatlarını (OSP) en az bir dolar indirdi. Kimi ülkeler son Covid-19 dalgasını denetim altına almak için kısıtlayıcı önlemler uygularken devlete ilişkin petrol kümesinin bu indirimi, bölgedeki talebin zayıf olduğuna işaret etti.

OPEC+ son toplantısında, Ağustos-Aralık ortası günlük 400.000 varil ek üretim artışı yapmaya karar verdi.

Fujitomi Securities Co Ltd. analisti Toshitaka Tazawa Reuters’e yaptığı açıklamada “piyasanın gidişatı konusundaki belirsizliğin ortasında Asya ticareti sakin” dedi.

“İşçi Bayramı sonrasında ve beklenenden zayıf gelen ABD istihdam raporunun ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlamanın altını çizmesiyle ABD’nin yaz seyahat dönemi biterken petrol fiyatlarının artış konusunda zorluk çekeceğini düşünüyoruz.”

Geçen hafta yayınlanan rapor, tarım dışı istihdamın beklenenden daha düşük olduğunu gösterdi ve yakıt talebi görünümü üzerinde baskı yarattı.

Öbür yandan bir hafta evvel Meksika Körfezi’ni vuran Ida Kasırgası sonrasında ABD üretimi hala hudutlu. Güvenlik ve Etraf Uygulama Bürosu’nun Pazartesi günkü açıklamasına nazaran bölgede günlük 1,5 milyon varil petrol üretimi hala kapalı olurken 1,8 milyar kübik fitlik doğalgaz üretimi de servis dışı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku