Petrol, OPEC+ toplantısı öncesinde 2021’in en büyük aylık kaybına hazırlanıyor

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Salı günü petrol düşüş yaşayarak 2020 Ekim ayından beri göreceği en büyük aylık kayba hazırlandı. OPEC+’nın, toplantı sonucunda üretimi artırması bekleniyor. ABD Körfez Kıyısındaki ham petrol üretimi, İda Kasırgası sonrası yavaş yavaş eski haline dönüyor.

Brent %0,44 düşüşle 71,19 dolar olurken WTI %0,46 kayıpla 68,89 dolara geriledi.

OPEC+ Çarşamba günü toplanıyor ve yakıt talebi görünümündeki güzelleşme devam ederken üretimde günlük 400.000 varil artış yapması bekleniyor.

Meksika Körfezi’nde İda Kasırgası sonrasında ham petrol üreticilerinin kademeli olarak hizmete geri dönmesi beklense de lokal rafineriler için bu mühletin daha uzun olacağı düşünülüyor.

Yatırımcılar artık Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ham petrol arz raporunu bekliyor.

Delta varyantından ötürü tekrar alevlenen Covid-19 ve ABD dolarında yaşanan misal dalgalanma karşısında yatırımcıların tepki vermesi ile bu ay petrol için sarsıcı bir ay oldu.

Bununla birlikte Australia & New Zealand Banking Group (OTC:ANZBY) Ltd. kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “son haftalarda olaylar değişti, piyasa artık Delta varyantından ötürü talepteki toparlanmanın aksamadığı konusunda daha rahat” dedi.

“Ancak talepteki toparlanmanın bekledikleri kadar güçlü olup olmadığına dair ipuçları için OPEC+ toplantısını izliyor olacaklar.”

Salgın devam ederken OPEC+, 2020 baharında kaybolan hacmin %45’ini geri kazandı bile. Suudi Arabistan Güç Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman’ın başlattığı bir plan doğrultusunda kartel, 2022 sonuna kadar her ay günlük 400.000 varil artış ile eski hacmine tekrar kavuşacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku