Petrol, OPEC+ toplantısı öncesinde kilit piyasaların dayanağıyla yükseldi

0

Müellif: Doris Yu

Investing.com – Çarşamba günü Asya’da petrol, kilit tüketicilerin ekonomilerinde görülen güçlü toparlanma yakıt talebini desteklemesi ve dolmuş stokları azaltması ile birlikte yükseldi. Yatırımcılar artık OPEC+ toplantısını bekliyor.

Brent %0,59 artışla 75,25 dolar olurken WTI %0,47 yükselerek 73,19 dolara ulaştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arzı raporu, 18 Haziran ile biten haftada 7.199 milyon varil düşüş gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan varsayımlar, 3,625 milyon varil düşüş istikametinde olurken bir evvelki hafta 8,537 milyon varil düşüş kaydedildi.

Günün ilerleyen saatlerinde ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin raporu yayınlanacak.

Yakıt talebi, Çin ve ABD üzere ekonomilerinin Covid-19’dan toparlanışı devam eden kıymetli piyasalar sayesinde takviye görüyor.

Arz cephesinde üretim siyasetini tartışacak olan OPEC+ toplantısı var. Rus yetkililerin Bloomberg’e yaptığı açıklamaya nazaran Rusya muhtemel bir arz artışını düşünüyor. Bir delege de Bloomberg’e, OPEC+’nın kimi uluslarının Ağustos ayında mümkün bir arz artışını tartıştığını söyledi.

Öbür yandan İran, dünya güçleri ile olan nükleer görüşmelerin Ağustos sonrasına da uzayabileceğini ve yakıt arzında artış mümkünlüğünün erteleneceğini belirtti.

VI Investment Corp kıdemli emtia analisti Will Sungchil Yun, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “fiyatlar, arz sıkılaşması ve sağlıklı bir talep toparlanması durumuna bir de İran’ın geciken nükleer mutabakatının eklenmesi ile şu an bulunduğu yere yeterlice yerleşmiş halde… tüm gözler gelecek haftaki OPEC+ toplantısında” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku