Petrol, OPEC+ toplantısı öncesinde yükseldi

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Çarşamba günü Asya’da petrol yükseldi. Yatırımcılar, OPEC+ toplantısında arz planının devam edip etmeyeceği kararını beklerken Asya’da artan Covid-19 olay sayılarını ve Meksika Körfezi’ndeki kasırganın yarattığı ziyanı sindirmeye çalışıyor.

Brent %0,68 artışla 72,12 dolar olurken WTI %0,73 yükselerek 69 dolara ulaştı.

OPEC+, 2021 Aralık ayına kadar her ay günlük 400.000 varil üretim artışı yapmaya devam edip etmeyeceğini belirlemek ismine bugün toplanıyor. Piyasanın 2021 sonuna kadar açık vereceği kestirimi ile birlikte kartelin, ABD’den gelen üretim artışı baskısına karşın vites değiştirmesi mümkün görünmüyor.

ANZ Research analistleri, “bu, her ay için planladığı günlük 400.000 varillik üretim artışına devam edebilmesi için OPEC+’ya rahatlık sağlamalı” dedi.

Öte yandan İda Kasırgası sonrasında Meksika Körfezi’nin ABD tarafındaki petrol ve doğlagaz üretiminin %94’ü hala çevrimdışı.

Rystad Energy petrol piyasaları müdürü Bjornar Tonhaugen, “ABD rafineri talebindeki zararın, ham petroldeki kayba nazaran daha büyük ve daha uzun periyodik olma riski olduğunu düşünüyoruz” diyerek bu durumun, Eylül ayı WTI vadeli süreçler üzerinde baskı yaratabileceğini de kelamlarına ekledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arz raporu, 27 Ağustos ile biten haftada stoklarda 4,045 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi ve piyasayı destekledi. Investing.com tarafından hazırlanan varsayımlar, 2,833 milyon varil düşüş kestirim ederken bir evvelki hafta 1,622 milyon varil düşüş kaydedilmişti.

Yatırımcıların gözü artık ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) resmi ham petrol arz raporunda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku