Petrol, optimist talep görünümünden ötürü çıktığı pek çok yılın yüksek düzeylerinden geriledi

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Petrol Pazartesi günü Asya’da düşüş yaşadı. Yatırımcılar, İran ve dünya güçleri ortasında yapılan ve İran petrol arzının artmasına yol açabilecek görüşmeleri izlemeye devam ediyor.

Brent %0,38 düşüşle 71,62 dolara gerilerken WTI %0,26 kayıpla 69,44 dolara düştü. Gitgide uygunlaşan talep görünümünden ötürü seans başında Ekim 2018’den beri birinci sefer 70 doları gördü.

Phillips Futures’dan Avtar Sandu’ya nazaran yatırımcılar, WTI mukavelesi 70 doları gördüğünde kâr elde etmek için kimi mukavelelerini satmış olabilir.

2015 nükleer muahedesini tekrar canlandırmak için İran ve dünya güçleri ortasındaki görüşmeler ertelendi, beşinci cins 10 Haziran’da Viyana’da yapılacak.

Tartışmayı koordine eden Avrupa Birliği elçisi, bu hafta bir mutabakata varacaklarını ummuştu lakin öteki üst seviye diplomatlar daha gidecek çok yol olduğunu söylediler.

Analistler, muahede yapıldığında İran’ın, üretimini günlük 500.000 ila 1 milyon varil ortasında artıracağını düşünüyor.

Sandu, “esas kaygı, piyasaya girecek ilave İran petrolü lakin İran’daki başkanlık seçimlerinden evvel mutabakata varılacağını düşünmüyorum” dedi.

Yatırımcılar, OPEC+ arz kesintilerini kademeli olarak azaltıyor olsa bile 2021’in ikinci yarısında yakıt talebinin arzı geçeceğini bekliyor.

ABD, Avrupa ve Çin’deki hükümetlerin Covid-19 kısıtlamalarını kaldırması ile görülen talep toparlanmasından ötürü bu yıl petrol fiyatları %40 üzerine çıktı. Lakin dünyanın birtakım bölgelerinde yaşanan son salgınlar, sistemsiz bir talep toparlanmasına işaret etti.

ABD’de faaliyette olan petrol ve doğalgaz kuleleri, sondaj faaliyetlerindeki sakinlikten ötürü altı hafta içinde birinci sefer düşüş yaşadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku