Petrol, son rallisine orta vererek düşüş yaşadı

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Çarşamba günü petrol Asya’da düşüş yaşadı. Meksika’daki üretimin dörtte birinin kaybı ve Çin’in, son Covid-19 dalgasını denetim altına aldığına dair göstergeler sayesinde ralli yapmıştı.

Brent %0,62 düşüşle 69,97 dolar olurken WTI %0,56 kayıpla 67,16 dolara geriledi.

Her iki mukavele de son iki gün içinde %8 civarı artış yaşayarak yedi günlük kayıp trendinde kaybettiklerinin birçoklarını geri aldı. Dünya genelinde salgının tesirine dair kaygılar de kayıplara katkıda bulundu.

Pazar günü Petróleos Mexicanos (Pemex) tarafından işletilen bir offshore petrol platformunda yaşanan yangın, Pazartesi günü prestiji ile üretimde yaklaşık 420.000 varil düşüşe sebep oldu.

ABD’de Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü ham petrol stok raporunu paylaştı. Datalar, 20 Ağustos ile biten hafta için 1,622 milyon varil düşüş gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan kestirimler 2,367 milyon varil düşüş tarafında olurken evvelki hafta 1,163 milyon varil düşüş kaydedilmişti.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin ham petrol arz raporu ise gün içinde paylaşılacak.

Çin’de yaşanan son hadise dalgasının denetim altına alındığı görülüyor. Ülke, son hadise dalgası başladığından beri birinci sefer Pazartesi günü bölgesel olarak semptomatik bir enfeksiyon raporlamadı.

ANZ emtia analistleri, Delta varyantının “kökünün kazındığının” bir göstergesi olarak Pekin ve Şanghay’daki trafikte artış olduğuna işaret etti.

“Yine de Meksika’daki üretim kaybının OPEC+’nın Ağustos ayındaki planlı üretim artışına denk olması ile havayolu sanayisindeki gelişmeler, devam eden kimi kısıtlamalar ortasında geriden gelebilir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku