Petrol, Suudilerin fiyat indirimi ve yakıt talebinin bilinmeyen görünümü üzerine düşüş yaşadı

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Pazartesi günü Asya’da petrol düşüş yaşadı. Hafta sonu Suudi Arabistan, belgisiz bir yakıt talebi görünümü ortasında Asya için ham petrol fiyatlarında indirim yaptıktan sonra petrolün kaybı arttı.

Brent %1,06 düşüşle 71,84 dolar olurken WTI %1,02 kayıpla 68,58 dolara gerileyerek 70 dolar altında kaldı.

Pazar günü Suudi Aramco (SE:2222), en büyük müşterisi olan Asya’ya sattığı tüm ham petrol cinsleri için Ekim fiyatlarını en az 1 dolar düşüreceğini söyledi.

ING Groep (AS:INGA) NV emtia stratejileri müdürü Warren Patterson, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Suudi Arabistan’ın Asya için resmi satış fiyatlarında yaptığı indirim ölçüsü şaşırttı ve mevcut talep dinamikleri konusunda piyasaya büyük bir işaret göndermiyor” dedi.

ABD’nin Cuma günü hayal kırıklığı yaratan istihdam raporu, Ağustos ayı için tarım dışı istihdamın yedi ayın en az artışı ile 235.000 ve işsizlik oranının %5,2 olduğunu gösterdi. Zayıf data, yakıt talebi görünümüne gölge düşürüp ABD Fed’in, varlık alımlarını azaltmaya başlayacağı vakte ait beklentileri öteledi.

Bununla birlikte İda Kasırgası’nın yarattığı ziyandan kurtulma gayretleri sürerken muhtemelen kısıtlı olmaya devam edecek olan ABD arzı sayesinde fiyatlardaki kayıplar sonlu oldu. Körfez Kıyısındaki ziyan görmüş üretim toparlanma çabasını sürdürüyor ve stratejik petrol rezervlerinden ham petrol kullanımı devam ediyor.

Cuma günü yayınlanan Baker Huges bilgileri de İda’nın, geçen hafta ABD’li güç firmalarını bir evvelki hafta faaliyette olan petrol ve doğalgaz kulelerini azaltmaya ittiğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku