Petrol, talep tasaları üzerine ve OPEC+ toplantısı öncesi düşüşte

0

Muharrir: Doris Yu

Investing.com – Salı günü Asya’da petrol, dünyanın birtakım bölgelerinde başlayan Covid-19 salgınlarıyla ilgili telaşlar nedeniyle düşüş yaşadı. Yatırımcıların gözü artık üretim arzını artırması beklenen OPEC+ toplantısında.

Brent %0,38 düşüşle 73,86 dolar olurken WTI %0,32 kayıpla 72,68 dolara geriledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) haftalık arz raporu bugün açıklanacak.

ABD ve Çin dahil kıymetli iktisatların salgın krizinden toparlanması sayesinde petrol, Haziran ayında yaklaşık %10 artış gösterdi.

Lakin İngiltere, Pazartesi günkü olay sayısında 30 Ocak’tan beri yaşanan en büyük günlük artışı raporladı. Hong Kong, İspanya ve Portekiz, Delta varyantının yayılımını önlemek için İngiltere’den gelen tüm yolcu uçuşlarını yasakladı. Öbür yandan Avustralya da Pazar günü prestiji ile Sydney’de 110 Delta hadisesi ile sayıda artış görüyor.

Arz tarafında ise OPEC+’nın Perşembe günkü toplantısında Ağustos ayındaki üretimin günlük 500.000 ila 1 milyon varil ortasında artırılması bekleniyor.

Kümenin kestirimi, üretimi stabil tutmaya devam ederse global petrol piyasalarının 2021 yılında açık vereceği istikametinde. Ortak Teknik Komite’ye sunulan kestirimlere nazaran Ağustos ayında yakıt talebi günlük 1,7 milyon varil ile arzı geçiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku