Petrol, yakıt talebindeki düzgünleşme ile yükseldi lakin Covid-19 pürüz olmaya devam ediyor

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Çarşamba günü petrol, yakıt talebi görünümünün uygunlaşması sayesinde Asya’da yükseldi fakat dünya genelinde artan olay sayıları, petrolün artışını sınırladı.

Brent %0,06 artışla 70,67 dolara yükselirken WTI %0,03 yükselerek 68,31 dolara ulaştı.

ABD ve Avrupa borsaları, global tüketimin artmaya devam edeceğine ve 2021 sonuna kadar piyasanın sıkılaşacağına dair artan beklentiler sayesinde yükseldi.

Blue Line Futures LLC kıdemli piyasa stratejisti Phil Streible, Reuters’e yaptığı açıklamada “ham petrol, ABD’nin pay senedi piyasalarını güçlü bir biçimde etkiliyor… birtakım yatırımcılar, az da olsa delta varyantının talebe indirdiği darbe tesirinin yatıştığına dair optimist bir hale geliyor” dedi.

Öbür yandan Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol raporu, 6 Ağustos ile biten haftada stoklarda 816.000 varil düşüş olduğunu gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan iddialar, 1,050 milyon varil düşüş öngörmüşken bir evvelki hafta 879.000 varil düşüş yaşanmıştı.

Yatırımcıların gözü artık ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) ham petrol arz raporunda.

Bununla birlikte Asya’da delta varyantı ile yavaş aşılama tesiri birleşiyor ve şu an uygulanan kısıtlamalar, yakıt tüketimine ziyan verebilir. ABD’de artan hadise sayıları da tasa kaynağı olmaya devam ediyor.

Vanda (NASDAQ:VNDA) Insights kurucusu Vandana Hari, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Çin’in sıfır covid stratejisi, kısıtlamaların artmaya ve katılaşmaya devam edebileceği ve bunun da petrol tüketimini etkileyeceği manasına geliyor… delta olayları, global talepteki toparlanmayla ilgili daha evvelki beklentilerin yine kıymetlendirilmesine yol açıyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku