Petrol, yakıt talebiyle ilgili kaygılar sürerken düşüş yaşadı

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Petrol Salı günü Asya’da düşüş yaşadı. Global iktisadın Covid-19 tesirlerinden kurtulma sürecinin kırılganlığı, yakıt talebi görünümünü etkiliyor.

Brent %0,77 düşüşle 70,94 dolar oldu fakat 70 dolar üzerinde seyretmeye devam etti. WTI %0,74 kayıpla 68,72 dolara indi.

Yatırımcıların kaygısı Çin’den gelen ticaret bilgileri ile yükseldi. İthalat mayıs ayında yıllık %51,1 büyüme ile Investing.com’un topladığı %51,5 büyüme kestiriminin altında kaldı. Nisan ayındaki büyüme oranı %43,1 puandı.

Mizuho Securities güç vadeli süreçleri yöneticisi Bob Yawger, Reuters’e yaptığı açıklamada “Çin’in petrol ithalatı beş ayın düşük seviyesinde…Asya piyasasındaki zayıflığı teyit etmeye meyilli olacaktır” dedi.

Yatırımcılar İran ve dünya güçleri ortasında devam eden 2015 nükleer muahedesi görüşmelerinin sonucunu ve potansiyel olarak İran ham petrolünün global pazara tekrar dönüşünü bekliyor. Tartışmalar 10 Haziran’da Viyana’da devam edecek.

Brent vadeli süreçlerinin bu yıl şimdiye kadar neredeyse %40 yükselmesi ile petrol son haftalarda ralli yaptı. Yakıt talebi iyimserliği, kimi ülkelerdeki hadise sayılarının düşmesi ve aşı dağıtımlarının devam etmesi ile büyüdü.

Fiyatları destekleyen bir öbür gelişme, ay başındaki toplantıda OPEC+’nın arzı kısıtlamaya devam etme kararını yinelemesi oldu.

Bununla birlikte optimistlik, Hindistan üzere birtakım ülkelerde yaşanan salgın dalgası ile ziyan görüyor.

Yatırımcılar artık Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ham petrol arz datalarını bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku