Petrol, yedi günlük kayıp zincirini kırarak yükseldi

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Pazartesi günü Asya’da petrol, yedi günlük kayıp zincirini kırarak yükseldi. Yatırımcılar indirim kovalamakla meşgul olsa da dünya genelinde görülmemiş düzeylere yükselen Covid-19 hadiselerinin yakıt talebini nasıl etkileyeceği hala bilinmiyor.

Brent, 21 Mayıs’tan beri en düşük düzeye geriledikten sonra %1,30 artışla 65,59 dolar oldu. Ayrıyeten 22 Ağustos’ta 21 Kasım mukavelesine geçti.

WTI vadeli süreçleri de 21 Mayıs’tan beri görülen en zayıf düzeylerin akabinde %0,95 yükselerek 62,73 dolardan süreç gördü.

Fujitomi Securities Co Ltd kıdemli analisti Kazuhiko Saito, Reuters’e verdiği demeçte “petrol fiyatları geçe hafta büyük düşüşler yaşadıktan sonra Pazartesi günü soluklandı. Bu hafta daha çok düzeltme bekliyoruz fakat dünya genelinde yavaşlayan yakıt talebine ait kaygılar yüzünden piyasa hissiyatı ayı imgesinde olmaya devam edebilir” dedi.

Covid-19’un Delta varyantı yayılmaya devam ediyor. Güney Kore ve Vietnam, kısıtlayıcı önlemlerini artıran ülkeler ortasında. Japonya, Cuma günü günlük hadise sayısı rekor düzeye ulaştıktan sonra stratejisini değiştirerek Covid-19 testini üçe katladı.

Öte yandan Çin’de, bölgesel olarak bulaş gösteren günlük yeni hadise olmadı. Lakin ülkenin ‘sıfır tolerans’ Covid-19 siyaseti, yani görülen son olayları önlemek için katı önlemler, limanların kapatılması buyruğu ile sevkiyatlarda ve global tedarik zincirlerinde bozulmalar manasına geliyor.

Yatırımcılar artık, varlık alımlarının azaltılmaya ve faizlerin artırılmaya başlayacağı vakte dair ipuçları için Fed’in Jackson Hole sempozyumunu bekliyor. Sempozyum 26 Ağustos ila 28 Ağustos ortasında gerçekleşecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku