Petrol yükseldi, İran’ın ek arzına ait konuşmalar sürüyor

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Petrol Salı günü Asya’da yükseldi. İran’ın global arza ek üretimi üzerine konuşmalar sürüyor ve yatırımcıların kaygıları azaldı.

Brent %0,33 artışla 73,10 dolar olurken WTI %0,11 artarak 70,96 dolara ulaştı.

Yatırımcılar İran ve dünya güçleri ortasındaki, 2015 nükleer muahedeyi canlandırma tartışmalarını izlemeye devam ediyor. Hafta sonu Viyana’da devam eden görüşmeler, taraflardan biri olan AB tarafından “yoğun” olarak nitelendirildi.

Muahedeye varılırsa ABD İran üzerindeki yaptırımlarını kaldırabilir ve bu da OPEC kurucu üyelerinden olan İran’ın, ham petrol ihracatına devam etmesini sağlayacaktır.

Bununla birlikte yatırımcılar, İran’ın 18 Haziran’daki başkanlık seçimi öncesinde muahedeye varılıp varılmayacağı konusunda kuşkulu.

ING Economics, “İran’ın başkanlık seçimleri öncesinde ABD’nin İran nükleer muahedesine tekrar katılacağını görmemiz gitgide imkansız hale geliyor” dedi.

Öbür yandan OPEC ve müttefikleri, bu ayın başında yapılan toplantıda üretim kesintilerini kademeli olarak azaltmaya devam etme taahhüdünde bulundu.

ING ekledi, “talebin toparlanmaya devam etmesi beklenirken bu yılın ikinci yarısında OPEC+’dan ek üretim arzına gereksinim duyulacak.”

ABD’li üreticiler de artan talebi karşılamak için üretimi artırıyor. ABD Güç Bilgilendirme Dairesi (EIA), aylık raporunda yedi majör kayaç petrol kuruluşundan gelen ABD ham petrol üretiminin, Temmuz ayında günlük 38.000 varil artış ile 7,8 milyon varil civarına çıkarak 2020 Kasım ayından beri görülen en yüksek düzeye ulaşacağını düşünüyor.

Yatırımcılar ayrıyeten Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ham petrol raporunu bekliyor. EIA dataları ise bir gün sonra açıklanacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku