Petrol yükseldi lakin COVID-19 petrol talebini kısıtlıyor

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Petrol Cuma sabahı Asya seansı sırasında 3 ayın en düşük düzeyinden yükseldi. Bununla birlikte, COVID-19 olaylarının artışını engellemek için uygulanan kısıtlayıcı tedbirler yakıt talebi görünümünü düşürmeye devam ettiğinden, petrol haftayı yaklaşık %6’lık bir düşüşle tamamlayacak üzere görünüyor.

Fed’in varlık alımlarını 2021’in sonlarına yanlışsız azaltacağına dair işaretlerle birlikte Amerikan doları dokuz buçuk ayın en yüksek düzeyinden süreç görüyor.

Brent petrol %0,45 oranında kıymet kazanarak 66,75 dolardan süreç görürken WTI ham petrol %0,58 artışla 63,87 dolardan süreç görüyor.

ANZ emtia analistleri, “Aşılanma düzeyinin görece düşük olması ve Asya’da olumsuz seyreden durumla birlikte hareketliliğin azaldığını görüyoruz. Bu durum, ham petrol talebinde 2021’nin ikinci çeyreğinde düşüşe sebep olacaktır.” dedi.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin, büyük limanlar kapalı kalırken nakliye ve global tedarik zincirlerini etkileyen sıfır COVID-19 olay sayısına yönelik kısıtlayıcı tedbirleri sıkılaştırdı. Ayrıyeten Asya Pasifik, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın diğer yerlerinde ABD’ye uçuş kapasitesini kısıtladı.

Bu ortada, ABD yaz sürüş dönemi ve Avrupa yaz tatilleri yakında sona erecek ve her iki bölgedeki en yüksek akaryakıt talebi dönemi böylece bitecek.

SPI Asset Management Yönetici Ortağı Stephen Innes Reuters’e verdiği demeçte şöyle dedi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku