Petrol yükseldi lakin zayıf petrol talebi artışı sonlandırıyor

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Ham petrol vadeli süreçleri Çarşamba sabahı yükseldi. Global olarak COVID-19 olaylarındaki artışı frenlemek için alınan kısıtlayıcı tedbirler tıpkı vakitte ulaşım kullanım düzeylerini düşük tuttuğundan, yakıt talebi zayıf kalmaya devam ediyor.

Brent petrol vadeli süreçleri Salı günü %0,07 artışla 69,08 dolardan süreç görürken WTI ham petrol %0,11 artışla 66,41 dolardan süreç görüyor.

Eurasia Group güç yöneticisi Henning Gloystein “Temmuz petrol talebi, Çin’in sanayi ve perakende kesimindeki yavaşlaması, oradaki sellerin yanı sıra önemli liman tıkanıklığı ve hükümetin özel rafinerilerin ithalat fiyatlarını kısıtlaması nedeniyle epeyce zayıf görünüyor” dedi.

Gloystein kelamlarına “Hindistan’da, bu yılın başlarında yaşanan şiddetli COVID-19 salgınının ekonomik yansımaları, iktisat ve tüketici seyahat davranışı üzerinde hala tartı oluşturuyor” halinde devam etti.

ABD’de, Salı günkü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ham petrol dataları 13 Ağustos’ta sona eren hafta için 1,163 milyon varillik bir düşüş gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan iddialar, 1,259 milyon varil düşüş öngörürken, evvelki hafta 816.000 varil düşüş rapor edildi.

Yatırımcılar artık ABD Güç Bilgi Yönetimi’nden (EIA) gün içinde yayımlanacak ham petrol datalarını bekliyor.

EIA’nın aylık sondaj çıktı raporu ayrıyeten, ABD kayaç petrolü üretiminin Eylül ayında günde 8,1 milyon varile (bpd) yükselmesinin beklendiğini, bunun da Nisan 2020’den bu yana en yüksek olduğunu gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku