Petrol yükseldi, süratle sıkılaşan bir piyasa işaretleri ortasında Brent 75 doları geçti

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Petrol Salı günü Asya’da yükseldi. Piyasada süratli bir sıkılaşma işaretleri ortaya çıktı.

İki yıldan beri birinci defa 75 doları aşan Brent, %0,32 artışla 75,14 dolar olurken WTI %0,10 yükselerek 73,19 dolara ulaştı.

ABD, Çin ve Avrupa ekonomilerinin Covid-19 kısıtlamalarından kurtulmaya devam etmesiyle bu yıl Brent, %40’tan fazla yükseliş gösterdi.

Bank of America Corp. (NYSE:BAC) bile seyahat dalındaki toparlanma sayesinde 2022 yılında ham petrol göstergesinin 100 doları görebileceğini öngördü.

nda Insights kurucusu Vandana Hari, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “talep iyimserliği artık düzgünce yerleşmiş durumda ve piyasanın sıkılaşması çok dikkat çekiyor… bu rallide bir duraksama olursa bu muhtemelen arz istikametinden gelecek” dedi.

Bununla birlikte pek çok ülkede devam eden salgınlar, yakıt talebindeki toparlanmanın sistemsiz olmaya devam ettiğinin acımasız bir hatırlatıcısı.

Çin’in, özel rafinerileri üzerindeki baskıları da yatırımcı hissiyatına ziyan veriyor. Kendilerine tahsis edilen 2021 ham petrol ithalat kotalarının ikinci partisi, 2020’ye nazaran %35 daha az oldu, bu da dünyanın en büyük petrol ithalatçısının sürece kapasitesinin yaklaşık dörtte birini oluşturan daldaki akışları etkileyebilir.

Fakat petrolle ilgili genel boğa görünüm, gelecek hafta toplanacak olan OPEC+’nın salgın sırasında kesinti yaptığı üretimin artırılması konusunu düşünmesi için baskı yaratıyor.

Yatırımcılar artık Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ham petrol raporunu bekliyor. Bu ve ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin raporu düşüş gösterirse bu, beşinci haftalık düşüş olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku