Petrol yükseldi, talep görünümü parlaklığını korurken Brent arka arda beşinci artışını yaşadı

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Çarşamba günü Asya’da petrol yükseldi. ABD ham petrol arzında beklenenden daha büyük düşüş yaşanması ve birtakım yakıt talebi görünümünün hiç olmadığı kadar parlak olması petrole takviye verdi.

Brent %0,88 artışla 74,64 dolara yükselerek arka arda beşinci seansta da kazandı. WTI %0,83 yükselerek 72,72 dolar oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arz dataları, 11 Haziran ile biten haftada 8,537 milyon varil düşüş yaşandığını gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan varsayımlar 3 milyon varil düşüş ile bu ölçüden daha azdı ve evvelki hafta 2,108 milyon varil düşüş yaşanmıştı.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi (EIA) raporu ise ilerleyen saatlerde paylaşılacak.

OANDA’da kıdemli piyasa analisti olan Edward Moya, “enerji yatırımcısı olmayanlar bile petrol fiyatlarının artmaya devam edeceğine bahis koyuyor” dedi.

“Herkes ham petrol fiyatlarında kıymetli ölçüde boğaya dönüyor. Talep ABD, Avrupa ve Asya’daki toparlanmalar sayesinde 2022’nin ikinci yarısında Covid-19 öncesi düzeylere döneceğinden ham petrol görünümü çok güçlü.”

Öte yandan Vitol CEO’su Russell Hardy’nin de içinde olduğu büyük petrol yatırımcılarının yöneticileri, fiyatların 70 dolar üzerinde olmasını ve talebin de 2022’nin ikinci yarısında salgın öncesi düzeylere dönmesini beklediklerini söyledi.

OPEC+’nın mevcut üretim kısıtlamalarını sürdürmesi beklenirken Hardy, 2021’in kalanında petrolün 70-80 dolar aralığında süreç göreceğini öngördü.

ABD ve İran 2015 nükleer muahedesini tekrar canlandırdığı takdirde yaptırımlar kaldırılsa ve İran ihracatı global pazara tekrar dönse de bu boğa fotoğrafının değişmesinin mümkün olmadığını da kelamlarına ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku