Petrol yükseldi, tam aşı onayı ile yakıt talebi görünümü aydınlandı

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Salı günü Asya’da petrol yükseldi. ABD Covid-19 aşısı için birinci global tam onayını verdi ve bunun akabinde aşılama oranlarında beklenen artış, daha yüksek yakıt talebi umutlarını artırdı.

Brent %0,12 artışla 68,45 dolar olurken WTI %0,12 yükselişle 65,72 dolara ulaştı. Her ikisi de geçtiğimiz hafta dokuz ayın en büyük kayıp haftasını yaşadıktan sonra Pazartesi günü %5 üzerinde artış yaşadı.

Besin ve İlaç Yönetimi (FDA), 2020 Aralık’ta Pfizer (NYSE:PFE) Inc/BioNTech SE iki doz aşısına verdiği acil kullanım onayının akabinde 16 yaş ve üzerinde kullanımı için tam onay verdi.

Bu onay ile aşı olmayan Amerikalıların aşının güvenliği ve aktifliği konusunda ikna olarak ABD’deki aşılama oranlarının yükseleceği umutları artıyor. Daha fazla eyalet ve lokal idarenin yanı sıra özel patronların aşılamayı mecburî kılmasıyla gaye, yakıt talebini de artıracak olan ekonomik toparlanmayı ve yine açılışları hızlandırmak.

OANDA kıdemli analisti Edward Moya Reuters’e verdiği demeçte “bazı azınlıklar ortasında görülen aşı tereddüdü, FDA’nın tam onayı ile artık bitebilir. Birçok şirket ve devlet kurumunun aşı zaruriliği getirme mümkünlüğü ile güz devrinde ofislere dönüşte büyük bir artış olabilir” dedi.

Yatırımcılar artık Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ham petrol arz raporunu bekliyor. Dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı olan Hindistan’da rafinerilerin Temmuz ayındaki ham petrol üretimi, tekrar canlanan yakıt talebinin fiyatları desteklemesiyle üç ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Bununla birlikte ABD Güç Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, acil durum petrol rezervinden 20 milyon varile kadar ham petrol satacağını söyledikten sonra petroldeki artış hudutlu oldu. Satışlar, geçtiğimiz yıllarda çıkarılan mevzuata ahenk sağlama emeliyle gerçekleştirildi ve teslimatların 1 Ekim-15 Aralık tarihleri ortasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku