Petrol yükseldi, üreticiler Meksika Körfezi’ndeki potansiyel kasırgaya hazırlanıyor

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Cuma günü Asya’da petrol yükseldi ve haftayı yüksek bir notla bitirmeye hazırlanıyor. Hafta sonu yaşanması beklenen muhtemel bir kasırga öncesinde güç şirketleri, Meksika Körfezi’ndeki tesisleri kapatmaya başladı.

Brent %0,60 artışla 70,60 dolar olurken WTI %0,9 yükselerek 68,06 dolara ulaştı.

Perşembe günü şirketler, Körfez’deki çalışanlarını tahliye etmeye başladı. BHP ve BP (NYSE:BP), kasırga öncesinde offshore platformlarındaki üretimi durdurdu.

ABD ham petrol üretiminin %17’sini ve kuru natural gas üretiminin %5’ini karşılayan bölgedeki üretimde aksama mümkünlüğü, petrolün Perşembe günkü kayıplarını telafi etmesine yardımcı oldu. Bu kayıplar kısmen, Petróleos Mexicanos’un offshore platformlarından birinde yaşanan yangından sonra durdurulan üretimin geri dönmesinden kaynaklandı.

ANZ Research analistleri, “piyasanın daha acil problemleri var, Karayiplerde oluşan bir fırtına üzere. Güçlü bir kasırgaya dönüşmesi ve gelecek haftanın başında Meksika Körfezi ile Texas’ı kasıp kavurması bekleniyor” dedi.

Yatırımcılar bugün, Fed Lideri Jerome Powell’ın yapacağı konuşma öncesinde doların hareketlerini de takip ediyor. Lider varlık alımı ve faiz artırımları konusunda bir tarih verebilir.

Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar, Reuters’e verdiği demeçte “varlık alımlarını azaltmaya daha erken başlanırsa ABD dolarının yükseleceğini düşünüyoruz ve bu, petrol ve öbür emtialar üzerinde baskı yaratacaktır” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku