Petrol yükseldi, yatırımcılar OPEC+ toplantısını bekliyor

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Cuma günü Asya’da petrol yükselerek haftayı ufak artışlarla bitirdi. Yatırımcılar OPEC+ toplantısını bekliyor.

Brent %0,03 artışla 75,58 dolar olurken WTI %0,04 yükselerek 73,33 dolara ulaştı.

Petrolde yaşanan son artışlar, haftanın başlarında onu çok alım bölgesine çıkardı. Bu da yaşanan rallinin yavaşlayabileceğine işaret ediyor. Tüm gözler OPEC+’nın gelecek haftaki toplantısında olacak ve kümenin, çoğunluğun beklediği üretim artışını uygulayıp uygulamayacağını göreceğiz.

Lakin CFRA Research güç pay senedi analisti Stewart Glickman’ın Bloomberg’e söylediğine nazaran talep istikametinde görünür bir değişim olmaması ile birlikte OPEC+ üretimini kademeli olarak artırabilir.

“Şimdiye kadar ne kadar disiplinli olduklarını düşünürsek bu noktada meydan arbedesine dönüşeceğini düşünmüyorum.”

ABD, Çin ve Avrupa’nın birtakım bölgelerindeki toparlanma sürerken ham petrol vadeli süreçleri 2021 yılında şimdiye kadar %50 üzerinde artış yaşayarak WTI vadeli süreçlerinin 75 doları geçmesini sağladı. Dünya genelinde Covid-19 aşı dağıtımında yaşanan ilerlemeler de talep görünümünün aydınlanmasına yardımcı oldu.

Dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı Hindistan, gitgide artan güç fiyatlarından “derin telaş duyduğu” için OPEC+’ya petrol üretimini artırması istikametinde tekrar davette bulundu.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) ve ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) ham petrol raporları, ABD’de yaz seyahat döneminin açılması ile ham petrol stoklarında süratli bir erime olduğunu gösterdi. ABD rafinerileri, artan talebi karşılamak için Asya’dan ham petrol tedarikini bile düşünüyor.

Bu haftanın başlarında yayınlanan Vortexa raporuna nazaran ABD, jet yakıtı ithalatı için “nadir bir nokta olduğunu kanıtlıyor” ve kilit limanlara yapılan sevkiyatlar COVID-19 öncesi düzeylere yükselmiş durumda.

Lakin Tyche Capital Advisors LL global makro programı murahhas üyesi olan Tarık Zahir’e nazaran OPEC+ üretimindeki artışa ait belirsizlik, çeyrek periyodun sonunda portföy yöneticileri için risk oluşturabilir.

Toplantı sonrasında fiyatlarda düşüş yaşanması durumunda kimilerinin getirileri garantilemek için durumları küçültebileceğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku